Alternatywna historia muzyki. Spekulatywne scenariusze rozwoju dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 17:30
Nie encyklopedyczne przywołanie dat urodzin wielkich kompozytorów i premier słynnych oper, a spekulatywna opowieść o instrumentach i brzmieniach. W warszawskiej Galerii "Okno na Kulturę" trwa wystawa podejmująca temat muzyki i tego, jak mogłyby towarzyszyć człowiekowi, gdyby historia ludzkości potoczyła się nieco inaczej.
Wystawa Muzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzyki prezentuje alt-historyczne scenariusze rozwoju muzyki
Wystawa "Muzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzyki" prezentuje alt-historyczne scenariusze rozwoju muzykiFoto: Mat. pras.

Grupa PanGenerator, na potrzeby wystawy, stworzyła trzy alternatywne, spekulatywne scenariusze rozwoju muzyki, manifestowane poprzez trzy instrumenty - artefakty z dawnych czasów, których nie było…


Posłuchaj
15:57 kwadrans 2024_11_13-11-00-05.mp3 Alternatywna historia muzyki. Spekulatywne scenariusze rozwoju dźwięków (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Interdyscyplinarna grupa artystyczna

PanGenerator to interdyscyplinarna grupa artystyczna, która postawiła sobie za cel połączenie designu i ekspresji artystycznej z nowymi technologiami. Warszawski kolektyw artystyczny, tworzony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego, wyróżniono między innymi "Paszportem Polityki" i wieloma nagrodami międzynarodowymi.


Czytaj także:


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez panGenerator (@pangenerator)

Wśród realizacji grupy PanGenerator są między innymi instalacja nawiązujące do twórczości Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, praca stworzona w przestrzeni Filharmonii Szczecińskiej, wykorzystującą tamtejszą architekturę i akustykę, zatytułowana SPIRALALALA, a także liczne prace powstałe na zamówienie wiodących instytucji kultury, m.in Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie czy Muzeum Żydów Polskich POLIN.


O wystawie "Muzyka Alternatywna. Spekulatywne historie muzyki" w Galerii "Okno na Kulturę" opowiedzieli w Dwójce Krzysztof Cybulski i Jakub Koźniewski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: Krzysztof Cybulski i Jakub Koźniewski (z warszawskiego kolektywu artystycznego PanGenerator)

Data emisji: 13.11.2024

Godz. emisji: 11.00

am/zch

Czytaj także

Ukochane miejsce na ziemi Krzysztofa Pendereckiego. Arboretum w Lusławicach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:01
To było jego ukochane miejsce na ziemi. Nie tylko w nim odpoczywał, ale też komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. Słynne Arboretum Krzysztofa Pendereckiego wciąż zachować. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 15:15
- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiątki po Paderewskim w Otwocku Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2024 11:15
W dniu Święta Niepodległości zaprosiliśmy Państwa na spacer po Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. To tam, w oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, od kwietnia możemy zwiedzać wystawę "Dar Paderewskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Niepodległa - w tym roku znów zgromadził tłumy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 14:05
Tańce tradycyjne z pięciu regionów Polski, zabawy dla rodzin z dziećmi, warsztaty z projektowania przestrzeni miejskiej, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów… To wszystko można było zobaczyć  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podczas 7. edycji Festiwalu Niepodległa. 
rozwiń zwiń