Wigry, jezioro i klasztor kamedułów - wizytówka Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 14:05
Nie ma chyba turysty, który, przemierzając liczne szlaki północno-wschodniej Polski, nie zajrzałby na malowniczy półwysep jeziora Wigry choć raz. Strzeliste wieże kościoła i dostojna sylwetka klasztoru zrosły się z surowym, północnym pejzażem tak bardzo, że trudno byłoby sobie wyobrazić to miejsce bez nich.
Klasztor Kamedułów jest wizytówką Suwalszczyzny
Klasztor Kamedułów jest wizytówką SuwalszczyznyFoto: Shutterstock

Historia wigierskiego klasztoru kamedułów – zakonu pustelniczego, który odznacza się wyjątkowo surową regułą – zaczęła się w 1667 roku. Jednak pierwsza wzmianka o Wigrach została spisana u schyłku średniowiecza przez Jana Długosza, który wspomniał o pobycie w 1418 roku na wyspie Wigry bawiącego na łowach Władysława Jagiełły. 


Posłuchaj
16:10 2024_12_19 11_01_19_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Wigry, jezioro i klasztor kamedułów - wizytówka Suwalszczyzny (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Historia Wigier przybliżana przez lata

Historię klasztoru, Wigier i regionu przybliża od lat doktor Maciej Ambrosiewicz, konserwator zabytków, muzealnik i regionoznawca. Kieruje zespołem Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym. Nadzorował prace konserwatorskie przy wielu obiektach zabytkowych. Od dwudziestu lat, czyli od chwili założenia, jest prezesem Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Autor kilkudziesięciu prac z zakresu ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego. Od kilku lat pracuje na rzecz wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

. Klasztor Kamedułów jest wizytówką Suwalszczyzny/ 

Czytaj także:

Publikacje naukowe i miejsce owiane legendami 

Publikacje doktora Ambrosiewicza z zakresu ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego były nagradzane i wyróżniane przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Autor i współautor wielu książek (m.in. "Kanał Augustowski i okolice", ukazała się nakładem Wydawnictwa Paśny Buriat w 2019 roku) i artykułów oraz opracowań naukowych. Redaktor naczelny kwartalnika "Wigry". Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw stałych i czasowych oraz scenariuszy, m.in. do sali edukacyjnej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi, Muzeum Środkowej Odry w Nowej Soli, Muzeum Parku Narodowego "Ujście Warty" w Słońsku i Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Oprowadzając po Muzeum Wigier, opowiedział w Dwójce m.in. o legendach związanych z jeziorem, klasztorem, florą i fauną Wigier.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 19.11.2024

Godz. emisji: 11.00

akeksandra tykarska/zch/dz

Czytaj także

Teatr NN - miejsce pamięci o przedwojennym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy miejsce, dla którego obok historii najistotniejsze są dźwięki, instalacje artystyczne, poezja, światło, fotografie... W Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN prowadzi się badania, ale z drugiej strony instytucja opowiada historię miasta Lublina, a w zasadzie żyjącej w nim niegdyś społeczności żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowniczy świata... Cała prawda o wolnomularstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 14:20
Słowo "mason" wywodzi się z języka angielskiego i oznacza murarza lub kamieniarza. Symbolami, które najczęściej kojarzone są z wolnomularstwem są kielnia, cyrkiel, słońce czy oko opatrzności. Jaka jest cała prawda o wolnomularstwie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia. Michał Klauza: nareszcie mogłem zarzucić grzywą

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 11:15
- Ten różowy kubraczek z różowymi rajtuzami był dość niecodzienny. Przede wszystkim jednak peruka... Wreszcie mogłem zarzucić grzywą, bo na co dzień właściwie takiej możliwości nie mam - mówił w Dwójce maestro Michał Klauza, który podczas koncertu "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie" wystąpił w stroju z epoki Ludwika XIV.
rozwiń zwiń