Budowniczy świata... Cała prawda o wolnomularstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 14:20
Słowo "mason" wywodzi się z języka angielskiego i oznacza murarza lub kamieniarza. Symbolami, które najczęściej kojarzone są z wolnomularstwem są kielnia, cyrkiel, słońce czy oko opatrzności. Jaka jest cała prawda o wolnomularstwie?
Tablica z symbolami loży angielskiej. Symbole masońskie oraz eksponaty związane z lożami wolnomularskimi, zaprezentowano w ramach wystawy Masoneria. Pro Publico Bono w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2014 roku
Tablica z symbolami loży angielskiej. Symbole masońskie oraz eksponaty związane z lożami wolnomularskimi, zaprezentowano w ramach wystawy "Masoneria. Pro Publico Bono" w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2014 rokuFoto: Marcin Obara/PAP

George Washington, Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i wiele innych czołowych postaci z kart historii należało do masonerii. Miejsca, w których masoni spotykali się w Warszawie, owiane są nimbem tajemnicy. O części z nich Małgorzacie Niecieckiej-Mac opowiedział Profesor Tadeusz Cegielski historyk, wielki mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski.

Posłuchaj
14:29 2024_12_17 11_00_07_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Budowniczy świata... Cała prawda o wolnomularstwie (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Masoni - grupa owiana plotkami 

Jeden ze stereotypów mówi, że masoni to tajna organizacja, której kierownictwo steruje losami społeczeństw. Wielu w ten sposób tłumaczyło rozwój sytuacji politycznej na świecie. - Przekonanie o niewidzialnych przywódcach masonerii było mocne zwłaszcza w XVIII wieku. Tak naprawdę było rozpowszechniane przez samych masonów, żeby dodać sobie powagi i aury tajemniczości. To fascynowało ludzi - wyjaśniał profesor Cegielski. 

Czytaj także:

Wolnomularstwo 

"Wolnomularstwo nie jest czymś dowolnym, zbędnym, lecz jest koniecznością, mającą swe korzenie w istocie człowieka i cywilizowanego społeczeństwa. Można doń dojść zarówno przez własne rozmyślania, jak i pod czyimś kierownictwem" - tak zdefiniował masonerię wielki pisarz niemieckiego oświecenia Gotthold Ephraim Lessing.

Ponadnarodowy, częściowo tajny ruch etyczny

Wolnomularstwo to ponadnarodowy, częściowo tajny ruch etyczny o swoistych strukturach organizacyjnych. Swoje idee wyraża za pośrednictwem rozbudowanej symboliki i rytuałów. Wyznacza przekonania metafizyczne oraz dąży do moralnego i społecznego doskonalenia człowieka.

Pierwsza Wielka Loża 

Pierwsza Wielka Loża powstała w Wielkiej Brytanii 24 czerwca 1717 roku. W Polsce dwanaście lat później. Przez wieki ruch masoński rozwinął się w wielu krajach na całym świecie. Jego genezę w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Do dziś wolnomularstwo to świecki ruch etyczny ludzi dojrzałych, wolnych duchem, niezależnych społecznie i materialnie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Małgorzata Nieciecka

Data emisji: 17.11.2024

Godz. emisji: 11.00

zch/am/dz

Czytaj także

Wystawa "Niech żyje król!" na Wawelu. Królewskie pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 13:09
- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a". Teatr z drewnem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 21:02
- Patyk to nie jest przypadkowy przedmiot. Od patyka pochodzą tysiące innych przedmiotów, których używamy właściwe we wszystkim, w każdej pracy. Ma m.in. swoją historię militarną jako różnego rodzaju broń - mówił w Dwójce Tymoteusz Sarosiek, reżyser spektaklu dla dzieci pt. "Instrukcja obsługi p.a.t.y.k.a".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr NN - miejsce pamięci o przedwojennym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 11:15
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy miejsce, dla którego obok historii najistotniejsze są dźwięki, instalacje artystyczne, poezja, światło, fotografie... W Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN prowadzi się badania, ale z drugiej strony instytucja opowiada historię miasta Lublina, a w zasadzie żyjącej w nim niegdyś społeczności żydowskiej.
rozwiń zwiń