Strzelanie z bata, dzwonki i muzyka. Dziady Noworoczne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 13:25
Stoją na straży "odradzającego się czasu". Gdy kończy się stary rok i zaczyna nowy, na ulicach wsi leżących w dolinie rzeki Soły, na południe i zachód od Żywca słychać gwar – strzelanie z bata, dzwonki i muzykę. To Dziady Noworoczne.
Audio
  • Strzelanie z bata, dzwonki i muzyka. Dziady Noworoczne (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Dziady noworoczne
Dziady noworoczneFoto: Shutterstock/Aleksandra Tokarz

Przebierańcy wprowadzają mieszkańców Żywiecczyzny w nowy rok, winszują pomyślność i dostatek, a ich obrzędy – wedle tradycji – przyczyniają się do odrodzenia sił witalnych natury.


Posłuchaj
16:12 PR2 2025_01_09-11-00-02.mp3 Strzelanie z bata, dzwonki i muzyka. Dziady Noworoczne (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

Tradycja kolędowania Dziadów Noworocznych trwa do dziś, choć nieco się zmieniła. Grupy Dziadów rozrosły się, uczestnicy nie zawsze są już kawalerami. Tym przemianom przyglądał się Andrzej Maciejowski – animator kultury, depozytariusz i przedstawiciel dziadowskiej tradycji. Zna ją od podszewki, gdyż sam uczestniczył w niej od najmłodszych lat…

W sobotę, 11 stycznia, rozpoczyna się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2025. W tym czasie w Żywcu i Milówce każdy może usłyszeć strzały z bata, zatańczyć z niedźwiedziem, poznać sposób wskrzeszenia konia. Słowem – dać się ponieść atmosferze zabawy i niesamowitości, towarzyszącej pochodowi żywieckich kolędników.


***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Monika Gigier

Data emisji: 9.01.2025

Godz. emisji: 11.00

dz

Czytaj także

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 17:00
- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 15:32
Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
rozwiń zwiń