Piotr Cywiński - od historii średniowiecza do utrwalania pamięci o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2025 07:41
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" w tym tygodniu jest Piotr Cywiński - historyk, działacz społeczny, od 2006 roku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

"Chcemy, żeby wizyty w Muzeum Auschwitz nie niosły tylko poznania historii, smutku i przerażenia, ale żeby wzbudzały moralny niepokój w odwiedzających, którzy powinni zadać sobie pytanie o siebie samych i swoją rolę w świecie." - mówi Piotr Cywiński.


Posłuchaj
13:43 Zapiski ze współczesności 2025_01_20-12-46-06.mp3 Piotr Cywiński wspomina swoje dzieciństwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

27 stycznia będziemy obchodzić 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Piotr Cywiński - historyk, działacz społeczny, od 2006 roku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w swoich opowieściach powraca do lat 70. i dzieciństwa, na które wpływ miała opozycyjna działalność ojca Bohdana Cywińskiego i do lat 80., które jego rodzina spędziła na emigracji w Szwajcarii i Francji.

W jaki sposób historyk wczesnego średniowiecza został dyrektorem jednego z najważniejszych miejsc pamięci na świecie? Jakie zadania przed sobą postawił i czym jest dla niego Pamięć związana z Zagładą? Zapraszamy do słuchania.

***

"Zapiski ze współczesności" od poniedziałku do piątku (20-25.01) o godz. 12.45. Zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

am

Czytaj także

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 13:00
- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
rozwiń zwiń