Do czasu wojny Andriej Kurkow mieszkał w Kijowie wraz z żoną i trójką dzieci. Międzynarodową sławę przyniosły mu powieści, z których dziewięć zostało sfilmowanych. A "Jimi Hendrix we Lwowie" i "Srebrna kość" znalazły się na liście nominowanych do The International Booker Prize w 2023 i 2024 roku. "Szare pszczoły" natomiast zakwalifikowane zostały do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2024 roku.
Dziennik numer 2
"Dziennik czasu wojny", którego fragmenty czytać będziemy w nadchodzącym tygodniu, to kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Wspomnienia zawarte w drugiej części obejmują okres od 1 sierpnia 2022 roku do 22 kwietnia 2024.
W swoim dzienniku Andriej Kurkow przedstawia rzeczywistość kraju w stanie przedłużającej się wojny. Nie epatuje obrazami walk, ale pokazuje, jak na ludzi wpływa stan ciągłego zagrożenia i świadomość, że każdy dzień pochłania coraz więcej ofiar. Pokazuje kraj i ludzi, którzy się nie poddają, walczą nie tylko na froncie, ale także na obszarach bezpośrednio nieobjętych działaniami wojennymi, starając się zwyczajnie żyć i przetrwać.
09:17 To się czyta 2025_02_24-09-35-41.mp3 Andriej Kurkow "Dziennik czasu wojny”, czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
"Jestem pewien, że zwyciężymy"
"Mimo usilnych starań - pisze Kurkow - by żyć w miarę normalnie, pomimo bólu spowodowanego stratami i niepokoju o przyszłość, którą tak trudno sobie wyobrazić, Ukraińcy chcą pokazać światu, że się trzymają, że przeżyją i wygrają wojnę. Jestem pewien, że zwyciężymy. Już raz wygraliśmy, kiedy nie daliśmy Rosji odebrać sobie naszej stolicy, Kijowa. Wygraliśmy znowu, gdy wyzwoliliśmy niemal cały obwód charkowski od rosyjskiego najeźdźcy i zapobiegliśmy przejęciu przez Rosjan miasta. Wygraliśmy, kiedy oswobodziliśmy Chersoń. Ile jeszcze zwycięstw musimy odnieść, by ta wojna skończyła się raz na zawsze?".
Całkowity dochód ze sprzedaży książki papierowej oraz e-booka przekazany zostanie na działania fundacji Cultural Community Center SHELTER Plus z siedzibą w mieście Krzywy Róg w Ukrainie.
Książka ukazała się nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc, a jej fragmenty przeczyta w Dwójce Sławomir Grzymkowski.
***
Na audycję "To się czyta" zapraszamy od poniedziałku do piątku (24-28.02) w godz. 9.30-9.40. Cykl przygotowała Elżbieta Łukomska.
pg