- Pracowałem przy pierwszej i trzeciej wizycie papieża, byłem bardzo blisko, widziałem ludzi, którzy podchodzili z drżeniem rąk. Ale w przypadku Michaela Jacksona były jeszcze inne sytuacje: ktoś zbliżał się i z wrażenia mdlał. Nie widziałem czegoś podobnego, jak żyję - opowiadał Czesław Czapliński, który - fakt bezprecedensowy - towarzyszył z aparatem Michaelowi Jacksonowi podczas jego wizyty w 1997 roku w Polsce.
Posłuchaj archiwalnych audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w serwisie moje.polskieradio.pl
Jak to się stało, że Czesław Czapliński mógł pełnić wyjątkową funkcję osobistego fotografa Jacksona? Jakie były przyczyny płaczu piosenkarza podczas pobytu w Zamku Królewskim? Jak wyglądała ucieczka przed fanami na płycie Okęcia? I dlaczego Czesław Czapliński – początkowo sceptyczny wobec "króla popu" – poczuł po spotkaniu z Jacksonem, że padł ofiarą manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień.
Michael Jackson we Wrocławiu
Czesław Czapliński – ceniony w Polsce i na świecie artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych – urodził się w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Jest autorem i współautorem ponad 30 albumów i książek, miał ponad 100 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu ponad 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. (za: czaplinski.com)
Audycję przygotował Witold Malesa.
"Zapisków ze współczesności" z Czesławem Czaplińskim słuchać można na antenie Dwójki od 25 lutego (poniedziałek) do 1 marca (piątek) o godz. 11.45