Maja Trochimczyk. Życie pomiędzy Polską a USA
Prof. Jerzy Miziołek związał swoje życie zawodowe i osobiste z Uniwersytetem Warszawskim, któremu poświęcił publikację "Ars et educatio" opowiadającą o fenomenie uprawiania nauki i sztuk pięknych na tej uczelni .
- Dlaczego sztuka i edukacja? Uniwersytet Warszawski w swej pierwszej wersji sprzed 200 lat był przecież także akademią sztuk pięknych. Wspaniała sala kolumnowa to pierwsze publiczne muzeum w dziejach Polski. Wielcy artyści, którzy ukształtowali wizję Warszawy, byli studentami lub uniwersyteckimi wykładowcami – mówił intelektualista w pierwszym odcinku audycji.
W kolejnych fragmentach "Zapisków ze współczesności" prof. Jerzy Miziołek opowiadał m.in. o dziejach Uniwersytetu Warszawskiego i wybitnych naukowcach związanych z tą uczelnią, dokonaniach i planach Muzeum Uniwersyteckiego, swojej drodze naukowej i zainteresowaniach, wybitnych historykach sztuki, których spotkał na swojej drodze, a byli wśród nich prof. Karolina Lanckorońska i prof. Ernst Gombrich, swoich ukochanych miastach: Florencji i Rzymie oraz o związkach polsko-włoskich w kulturze.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała: Dorota Gacek
Gość: prof. Jerzy Miziołek (profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Muzeum Uniwersyteckiego, historyk sztuki i kultury, badacz kultury wizualnej i dziejów archeologii)
Data emisji: 14-18.05.2018
Godzina emisji: 12.45
mko/bch