Rasa Rimickaite - była attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 12:45
W cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy opowieści Rasy Rimickaite - kulturoznawcy, teatrolog, tłumaczki, wykładowcy literatury i kultury litewskiej, byłej attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce.
Rasa Rimickaite bohaterką Zapisków ze współczesności
Rasa Rimickaite bohaterką "Zapisków ze współczesności" Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Jest absolwentką Uniwersytetu Wileńskiego i Szkoły Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Aktywnie przyczyniła się do rozwoju współpracy polskiego i litewskiego PEN Clubu, Międzynarodowych Seminariów Translatorskich, prezentacji litewskich twórców w Polsce. W roku 2023 została uhonorowana przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa nagrodą za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej oraz budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej.


Posłuchaj
14:41 Zapiski ze współczesności 2024_11_04-12-45-03.mp3 Rasa Rimickaite o dzieciństwie spędzonym w Kownie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

W tym roku została odznaczona przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce medalem honorowym "Powstanie w getcie warszawskim". Ostatnio Rasa Rimickaite została laureatką Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej.

Rasa Rimickaite wspomina m.in. spędzone w Kownie dzieciństwo, opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny w okresie, gdy Litwa była jedną z republik Związku Radzieckiego, przywołuje czasy studiów w Wilnie i gorący okres odzyskiwania przez Litwę niepodległości. Opowiada także, jak to się stało, że przyjechała do Polski, o pracy w Redakcji Litewskiej Polskiego Radia i przywołuje te osoby, które w jej życiu odegrały najważniejszą rolę.

***

Na Zapiski ze współczesności od poniedziałku do piątku (4-8.11) w godz. 12.45-13.00 zaprasza Dorota Gacek.

dz

Czytaj także

700-lecie Wilna. "Pogrzeb Giedymina" na zakończenie obchodów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 16:00
- Wilno oczywiście kojarzy się z założycielem miasta, Giedyminem. I tu jest właśnie trochę taka gra, która polega na tym, że to jest koniec roku i zakończymy rok "Pogrzebem Giedymina", czyli w pewnym sensie robimy takie pożegnanie jubileuszowego roku, czyli taki trochę żarcik z tym pogrzebem - wyjaśniał w Dwójce Marius Uzorka, kierownik działu wystawowo-wydawniczego Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ku pamięci Tytusa Karpowicza. Piotr Damasiewicz z pielgrzymką do Wilna

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 18:00
W "Kwadransie bez muzyki" wędrujemy ku pamięci stryjecznego dziadka z Piotrem Damasiewiczem.
rozwiń zwiń