Janina Ochojska: dzięki temu żyję

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 09:00
- Dlaczego mnie spotkała ta choroba? A dlaczego nie! Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Ja nie mam wyboru i jeśli tego nie zaakceptuję, będę ponosiła konsekwencje, będę cały czas nieszczęśliwa - mówi założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.
Audio
  • Janina Ochojska opowiada o tym, co ją w życiu ukształtowało
  • Janina Ochojska opowiada o okresie studiów i początkach działalności opozycyjnej
  • Janina Ochojska o tym, dlaczego porzuciła astronomię
  • Janina Ochojska opowiada o tym, jak powstała Polska Akcja Humanitarna
  • Janina Ochojska opowiada działalności i planach Polskiej Akcji Humanitarnej
Janina Ochojska
Janina OchojskaFoto: Adam Warżawa/PAP

PAH obchodzi w tym roku 20 lecie istnienia. Powstał, bo Janina Ochojska najpierw sama mogła liczyć na wsparcie innych ludzi. Działaczka społeczna opowiadała w Dwójce o swoich zmaganiach, słabościach, o ludziach dzięki którym żyje i może nieść pomoc innym.

Janina Ochojska urodziła się 12 marca 1955 roku w Gdańsku. Liceum ukończyła w Zabrzu, a studia na Wydziale Astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zawsze była aktywnym społecznikiem – na studiach związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. Jezuitów, a od 1976 roku opozycjonistka oraz działaczka toruńskiej NSZZ Solidarność. Swój życiowy cel odkryła jednak we Francji, dokąd trafiła na operację w 1984 roku.

Nim wyjechała na leczenie do Francji, Janina Ochojska (cierpiąca na chorobę Heinego-Medina) przeszła, nieudaną niestety, operację na kręgosłup. - Przez przyjaciół, przez ks. Tischnera, moja dokumentacja medyczna dotarła do ośrodka zajmującego się leczeniem kręgosłupów w Lyonie - opowiadała w Dwójce, podkreślając, jak wiele zawdzięcza pewnemu nikomu nieznanemu lekarzowi z Lyonu. Jego inicjatywa sprawiła, że francuskie ministerstwo zdrowia sfinansowało leczenie. - Dzisiaj dzięki temu żyję - mówiła Janina Ochojska.

Francja przyniosła nie tylko pomoc w leczeniu. Janina Ochojska w tym kraju zetknęła się po raz pierwszy z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni. Potem przyszedł czas Polskiej Fundacji EquiLibre, jeszcze później Polskiej Akcji Humanitarnej, misji z pomocą w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej.

- Jedynie pomagając sobie wzajemnie, możemy przetrwać - mówiła w jednej z Dwójkowych gawęd. Droga do założenia i kierowania Polską Akcją Humanitarną nie była oczywiście łatwa. Janina Ochojska wspominała choćby swój młodzieńczy bunt, który kazał zadawać pytanie: "Dlaczego to właśnie mnie spotkało?", "Dlaczego to ja jestem chora?". - Buntowałam się przeciwko mojej chorobie, ale to moi ówcześni wychowawcy uświadomili mnie, że takie pytania: "Dlaczego ja?", taki bunt jest zupełnie bezsensowny. Ponieważ niczego nie przynosi. Bo co to znaczy takie pytanie: "Dlaczego mnie spotkała ta choroba?"? A dlaczego nie! Na to pytanie nie ma odpowiedzi i to trzeba zrozumieć. Po prostu tak jest, ja nie mam wyboru. Ta choroba jest i jeśli tego nie zaakceptuję, będę ponosiła konsekwencje tego, będąc cały czas nieszczęśliwa.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich wspomnień Janiny Ochojskiej. 

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Polska Akcja Humanitarna od 20 lat prowadzi projekty wodne (budowa studni i ujęć wodnych). Fundacja zapewniła już dostęp do wody dla ponad 500 tysięcy osób, a dla półtora miliona dostęp do należytych warunków sanitarnych w Afganistanie, Sudanie, Autonomii Palestyńskiej, Libanie, Czeczenii i na Sri Lance. Projekty w ramach Kampanii Wodnej PAH można wesprzeć:
• wpłacając dowolną kwotę na konto BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "woda",
• kupując jeden z  gadżetów Kampanii Wodnej na stronie Sklepiku Przyjaciół PAH www.sklep-pah.pl,
• przekazując fundacji 1%,

• kupując butelkę wody Cisowianka 0,33 l.

 

Czytaj także

Woda jest prawdziwym skarbem (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 08:46
Janina Ochojska (Polska Akcja Humanitarna): Co ósmy człowiek na świecie cierpi z powodu braku wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w Japonii otrzymały konkretną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 13:00
- Dzięki zbiórce pieniędzy oraz sprzedaży płyty "Solidarni z Japonią" mogliśmy przekazać 1 200 000 zł na odbudowę dwóch przedszkoli w prefekturze Miyagi - powiedziała w Trójce Janina Ochojska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mega darowizna na rzecz PAH

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:34
Polska Akcja Humanitarna otrzymała ponad milion złotych na program budowy studni w Sudanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Wody. "Dostęp do wody równa się brak głodu"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 09:38
Blisko miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku wody. Codziennie 6 tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Jabłczyńska: wierzę w to, co robi PAH

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 17:53
- Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć firmę, która pomogłaby budować dostęp do wody poza Polską, dziś sytuacja jest o wiele lepsza – opowiada w Czwórce Janina Ochojska, szefowa Polska Akcja Humanitarna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złota czara pełna skorpionów – portret Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 19:01
Święte miasto wielkich religii monoteistycznych, miasto o wielu obliczach, fascynujące Jeruszalajim…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzego Turowicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:33
Nowo wydana książka Joanny Podsadeckiej "Gen ryzyka w sobie miał" to zbiór frapujących, ujmujących szczerością i różnorodnością spojrzenia, rozmów o redaktorze "Tygodnika Powszechnego" - postaci wyjątkowej.
rozwiń zwiń