Jan Karski – bolesna samotność legendarnego kuriera

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 12:00
– Siedzieliśmy w piżamach przed kominkiem i Janek powiedział, że to pierwszy okres w jego życiu, gdy nie musi niczego udawać – mówiła w Dwójce Kaja Mirecka-Ploss, pisarka i działaczka społeczna, towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego.
Audio
  • Kaja Mirecka-Ploss opowiada o ostatnich latach życia Jana Karskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Jan Karski w 1996 r.
Jan Karski w 1996 r.Foto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Zwykle patrzymy na Jana Karskiego jak na pomnik, za którym nie ma uczuć. Kaja Mirecka-Ploss w swojej książce "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę" opisała prawdziwą ludzką istotę, ze wszystkimi jej bólami i nieszczęściami. Pokazała przede wszystkim, że dyplomata był człowiekiem potwornie samotnym.

– Znałam Jana Karskiego trzydzieści dwa lata – opowiadała pisarka. – Przez ostatnie osiem lat jego życia byliśmy bardzo blisko siebie, a ostatnie dwa lata opiekowałam się nim. Mieszkał u mnie, ale rano zawsze odwoziłam go do jego mieszkania, by po pracy przywieźć z powrotem do siebie. Chciał być w domu, bo "a nuż ktoś zadzwoni, a nuż ktoś przyjdzie" – wspominała przyjaciółka emisariusza.

Kaja Mirecka-Ploss pytała każdego dnia, czy ktoś odwiedził Jana Karskiego lub zadzwonił do niego. Zawsze ze smutkiem odpowiadał, że nic takiego się nie stało. – Przestałam pytać, bo widziałam, jak go to boli, jak bardzo jest samotny – powiedziała Kaja Mirecka-Ploss. Samotność naznaczyła jej relację z Janem Karskim. Ich wspólne osiem lat zaczęło się w dniu, gdy przyjaciel zadzwonił do niej z informacją o samobójczej śmierci swojej żony Poli...

Więcej w audycji "Spotkania po zmroku" prowadzonej przez Joannę Szwedowską.

mc, ac

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Jan Karski
Czytaj także

Jan Karski: ludzie nie powinni zapomnieć, co to jest Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 06:00
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w niemieckich obozach zagłady. W czasie wojny wielcy tego świata mu nie uwierzyli. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. Dziś mijają 24 lata od śmierci legendarnego emisariusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Francuzom potrzebny jest Jan Karski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:00
- Po publikacji usłyszałem, że niesłusznie rehabilituję Polskę. Antysemicki obraz waszego kraju do dziś pokutuje we Francji, nawet wśród inteligentów. Myślę, że to sposób na odwrócenie uwagi od francuskich grzechów antysemityzmu - mówił w "Strefie literatury" Yannick Hennel, autor książki pod jednoznacznym tytułem "Jan Karski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wielcy świata nie uwierzyli Janowi Karskiemu?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:25
O Holokauście umiał opowiedzieć w krótkich i dosadnych słowach. Jego kilkunastominutowe przemówienie miało otworzyć politykom świata oczy na ludobójstwo, które było dokonywane w czasie II wojny światowej w Polsce. Niestety ta misja Jana Karskiego nie zakończyła się sukcesem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 04:35
W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń