John Milbank: chcemy powrotu hegemonii chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:00
- Naszą podstawą jest przekonanie, że doktryna chrześcijańska, która zawiera się w credo, powinna być postrzegana jako najbardziej radykalna możliwość realizacji człowieczeństwa – mówił w Dwójce profesor religii, polityki i etyki uniwersytetu w Nottingham.
Audio
  • John Milbank o roli chrześcijaństwa w kulturze europejskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Gościem "Spotkań po zmroku" był John Milbank, współzałożyciel ruchu Radykalnej Ortodoksji. który wraz z innymi jej członkami przekonuje o potrzebie przywrócenia chrześcijaństwu na Zachodzie właściwej mu pozycji.

- Mieszkańcy Europy, nie tylko ci, którzy chodzą do kościoła, mają poczucie, że czegoś brakuje w naszej rzeczywistości. Wydaje mi się, że obecnie w Polsce vox populi protestuje przeciw zbiurokratyzowanemu, zdominowanemu przez pieniądz światu. Nie ma to nic wspólnego z tradycyjnym podziałem na prawicę i lewicę w polityce. Ludzie chcą, żeby rzeczywistość stała się bardziej ludzka - mówił gość Dwójki.

Skąd bierze się radykalizm ruchu Radykalnej Ortodoksji? - Również z chrześcijańskiego socjalizmu. Bliskie są nam idee Solidarności, bo wierzymy, że możliwy jest bardziej prospołeczny wymiar ekonomii. Powinniśmy budować świat, w którym każdy człowiek będzie traktowany jak posiadająca rozliczne talenty jednostka. Nasz system edukacji nie powinien być jednym wielkim współzawodnictwem, przygotowującym do zarabiania pieniędzy i nieszczęśliwego życia - powiedział John Milbank.

Czy nie jest to zbyt idealistyczna wizja ludzkiej natury? Czy przemoc, niesprawiedliwość i różnego rodzaju zło biorą się stąd, że nasza kultura skręciła w niewłaściwą stronę? Jak zatem powinnien przebiegać dalszy jej rozwój? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: John Milbank (profesor religii, polityki i etyki uniwersytetu w Nottingham)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/jp

Czytaj także

Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
- Rozumowi europejskiej filozofii Lew Szestow przeciwstawiał wołanie z krzyża, głupotę, absurdalną nierozumność Hioba, Abrahama, Izaaka - mówił o rosyjskim myślicielu prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 12:00
- Gdybyśmy definiowali swoje życie jedynie w tych granicach, które dostępne są naszej zdolności przewidywania, wówczas nie odczuwalibyśmy pełni sensu, o który nam chodzi. Stąd te akty, które sięgają dalej. Przy całym ryzyku, że sięgną za daleko - mówił prof. Robert Piłat o fenomenie nadziei.
rozwiń zwiń