- Każdy, kto rozpoczyna przygodę ze sztuką, w dzieciństwie słyszy od swoich rodziców słowa: "O, jak ty ładnie rysujesz” - mówił Andrzej Pągowski. - Potem rodzina utrzymuje dziecko w tym przekonaniu, a ono zaczyna się zastanawiać, co będzie robiło w życiu - dodaje artysta, który taką sytuację przeżył i bardzo wcześnie wiedział, że sztuka będzie jego pasją.
Życie artysty nie zawsze jest usłane różami, bo praca nie czeka na każdego studenta, który opuści mury znanej i prestiżowej szkoły. - Ja miałem to szczęście, że zrobiłem dyplom u najwspanialszego z grafików, Waldemara Świerzego i praca na mnie czekała - wspomina w rozmowie z Marcinem Pestą Andrzej Pągowski i dodaje, że już podczas studiów na Akademii w Poznaniu udało mu się wydrukować dwadzieścia plakatów dla różnych znamienitych instytucji, w tym dla Teatru Narodowego. - W dyplomie mam wpisane "grafika użytkowa", czyli robiona na zamówienie dla kogoś - wyjaśnia artysta. - Dlatego zawsze szukałem tego, dla kogo to robię, i stąd się wzięły moje spotkania z reżyserami - podkreśla Pągowski.
Pierwszym plakatem, który artysta przygotował do filmu polskiego, był afisz do "Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego. - Krzysztof powiedział wtedy: "Ja robię film, a ty robisz plakat. Może spotkamy się gdzieś pośrodku” - wspomina Pągowski. - Pomimo wieloletniej przyjaźni, wspólnych wyjazdów na festiwale, rozmowy z Krzysztofem Kieślowskim zawsze były skrótowe - mówi artysta.
Prace Andrzeja Pągowskiego, ponad 300 plakatów filmowych z lat 1978-2013, będzie można oglądać od 19 kwietnia do końca maja br. w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Pągowskim!
Andrzej Pągowski jest autorem ponad tysiąca plakatów, wśród nich blisko 500 filmowych. Współpracował z wieloma znanymi reżyserami m.in.: Wojciechem Jerzym Hasem, Jerzym Kawalerowiczem, Romanem Polańskim, Jerzym Hoffmanem, Andrzejem Wajdą czy Krzysztofem Kieślowskim.
Projektuje również okładki płyt, ilustruje książki, maluje. Jego plakaty znajdują się w wielu galeriach i muzeach świata m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Madrycie, w Lahti i w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
W Poranku Dwójki rozmawialiśmy także z laureatami zakończonego XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
(ah)