W "Spotkaniach po zmroku" opowiadaliśmy o tym, jak włókniarka została I Sekretarzem Komitetu Łódzkiego.
- Michalina Tatarkówna-Majkowska była nieustępliwa, przebojowa i co najważniejsze autentyczna. To spowodowało, że cześć towarzyszy dostrzegło w niej potencjał. W wieku 37 lat bez poważnego stażu w szeregach przedwojennej partii komunistycznej zrobiła błyskotliwą karierę na szczeblu łódzkim - mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski.
Swoją "zręczną" polityką przetrwała okres odwilży październikowej, a mieszkańcy Łodzi wspominają ją raczej z sentymentem niż z niechęcią. - To, że była lubiana odróżniało ją od innych prominentów partyjnych. Troszczyła się np. o jakość pieczywa. Uważała, że skoro w Zakopanem może kupić dobry chleb, to dlaczego nie może w Łodzi? Nie zgadzała się, aby łódzka szwaczka wracając do domu musiała dzielić pokój łazienkowy z innymi ludźmi - opowiadali goście Dwójki.
Kto "odkrył" Michalinę Tatarkównę-Majkowską? Co działaczka ma wspólnego z łódzkim lunaparkiem? Jaką rolę odegrał jej pies pekińczyk.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Bartosz Panek
Goście: Andrzej Czyżewski (historyk IPN), dr Piotr Ossowski (autor rozprawy doktorskiej o Michalinie Tarkównej-Majkowskiej) i dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
Data emisji: 13.07.2016
Godzina emisji: 22.30
ob/bch