Stanisław Kulczyński. Botanik w Radzie Państwa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 14:28
– Był urodzonym przywódcą, wszędzie gdzie się pojawił był kierownikiem, prezesem, rektorem, jednak przede wszystkim był botanikiem - mówiła o współtwórcy Uniwersytetu Wrocławskiego dr Małgorzata Mularczyk.
Audio
  • Stanisław Kulczyński. Botanik w Radzie Państwa (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Stanisław Kulczyński w końcu lat 30. XX wieku był rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie
Stanisław Kulczyński w końcu lat 30. XX wieku był rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we LwowieFoto: PAP

W latach 30. XX wieku prof. Stanisław Kulczyński był rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. - Zasłynął tym, że jako jedyny rektor w Polsce sprzeciwił się wprowadzeniu getta ławkowego, czyli odrębnej części sali dla studentów pochodzenia żydowskiego - opowiadała dr Małgorzata Mularczyk. - Nie miał poparcia ze strony kolegów i ministerstwa, i w efekcie złożył rezygnację. Jego następca natychmiast getto wprowadził - dodawała.

Kulczyński był też wybitnym znawcą torfowisk. Jego dzieło "Torfowiska Polesia" to jedna z najwybitniejszych pozycji w dziedzinie torfoznawstwa w skali światowej. Po wojnie organizował Uniwersytet we Wrocławiu. W pewnym momencie porzucił naukę i zdecydował się na zajęcie stanowisk państwowych. Znawczynie biografii Stanisława Kulczyńskiego zwracały w audycji uwagę, iż wpływ na jego współpracę z władzami PRL mogła mieć obawa o życie żony.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Teresa Suleja, dr Małgorzata Mularczyk oraz Kamila Jasińska

Data emisji: 19.10.2016

Godzina emisji: 22.00

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Bartosz Panek polityka PRL
Czytaj także

Prof. Jahn. "Spitsbergen to było jego centrum życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
- Jak byliśmy w Nowym Jorku w latach 70., to ja patrzyłam na ludzi, na hippisów, a on patrzył na skały - wspominała córka słynnego geografa, geomorfologa i polarnika - Maja Haddow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Werfel. "Wierzący komunista"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:00
W audycji z cyklu "Niepatroni" o tym działaczu komunistycznym opowiadał prof. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Raabe. Idealista w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:00
- W swych poglądach politycznych nawiązywał do humanizmu socjalistycznego – tak o prof. Henryku Raabe mówił prof. Janusz Wrona.
rozwiń zwiń