Czwarty Mędrzec

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 09:51
Czy słyszeliście o Magu, który podobnie jak Trzej Królowie poszedł śladem Gwiazdy Betlejemskiej, ale nigdy nie stanął przed obliczem Dzieciątka Jezus?
Audio

W tradycji chrześcijańskiej opis pokłonu Mędrców znajduje się tylko w Ewangelii Mateusza. Historia Mędrców, zwanych też Magami, opowiada o cudzoziemcach, którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza, aby złożyć pokłon i dary narodzonemu królowi żydowskiemu. Ich liczba nie jest znana - w przekazach biblijnych mówi się jedynie o trzech darach i to na tej podstawie wysnuwa się potocznie przyjętą liczbę trzech mędrców. Mędrcy, według ewangelii weszli do domu, w którym przebywali Maria i Józef z Jezusem, ofiarowali mu bardzo drogie dary - mirrę, złoto i kadzidło. O tej tajemniczej wyprawie Hanna Maria Giza rozmawiała z księdzem prof. Michałem Janochą.

W przypisie zamieszczonym w katolickiej Biblii Poznańskiej zwrócono uwagę, że "Na katakumbowych malowidłach występuje najczęściej trzech magów, ale nie brak też takich, na których widnieje dwóch, czterech, a nawet sześciu i dwunastu magów. Imiona Kasper, Melchior i Baltazar są późnego i niepewnego pochodzenia. Bezpodstawnie uważa się ich również za królów, bo ani Pismo św., ani najstarsza tradycja nie widziały w nich królów. Źródłem przypisania im tej godności była, jak się zdaje, błędna interpretacja słów Ps 71,10."

- Gwiazdy Betlejemskiej nikt nie widział oprócz Mędrców. Cała historia zaczyna się nad Tygrysem i Eufratem od tego, o czym św. Mateusz wprost nie mówi, ale musiało tak być – Mędrcy, którzy byli też astrologami, obserwowali niebo i konfrontowali te obserwacje z mądrością ksiąg własnej kultury oraz sąsiedniej – żydowskiej. Gdy zobaczyli nieznaną gwiazdę, postanowili zostawić wszystko, ruszyć w nieznane i odkryć jej tajemnicę – mówił ks. prof. Michał Janocha. Gdy dotarli do Betlejem gwiazda zgasła, więc Trzej Mędrcy udali się do króla Heroda, aby spytać o drogę. Ten z kolei rozkazał im wrócić do niego, gdy tylko odszukają Mesjasza i wskazać miejsce jego pobytu, tak by Herod także mógł złożyć hołd. Mędrcy jednak podczas sny otrzymali wskazówkę, aby nie wracać, więc wyruszyli z powrotem do domu inną drogą. Herod, nie mogąc odnaleźć Jezusa, kazał wymordować chłopców do lat dwóch w całym Betlejem.

Legenda mówi, że był także Czwarty Mędrzec, który poszedł śladami owej cudownej gwiazdy. Artaban, mag z miasta Ekbatany, który sprzedał swój dom i włości, aby kupić trzy klejnoty: szafir, rubin i perłę - nigdy do Jeruzalem nie dotarł i darów Dzieciątku nie złożył. Ratował po drodze ludzką biedę. Upłynęły trzydzieści trzy lata, zanim spotkał swojego Króla i usłyszał od niego słynne zdanie: "Zaprawdę, powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, Mnie uczyniłeś".

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Aby wysłuchać całej audycji "Czwarty Mędrzec", kliknij ikonę dźwięku "Tajemnicza historia wyprawy do Betlejem", w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

O przywrócenie tysiącletniego w Polsce święta

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 09:00
Będę bardzo apelował do wszystkich mający wpływ na decyzje, żeby spojrzeli na to z punktu widzenia wyrażonego wyraźnie życzenia Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 15:30
Marginalne dziś święto Trzech Króli odgrywało w tradycyjnej duchowości kluczową rolę. W "Źródłach" przypomniał o tym Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które zorganizowało wystawę "Powrót Trzech Króli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż Trzech Króli wg Eliota

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 18:02
Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz cykl koncertowy "Muzyka dawna – Europa nowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarskie wędrówki z groty do pałacu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 11:00
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca jest różnorodność przedstawień tego wydarzenia w malarstwie europejskim.
rozwiń zwiń