Muzeum Mazowieckie w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 18:05
Zapraszamy na wycieczkę po najstarszym muzeum regionalnym w Polsce, powstałym z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej, słynnej Małachowianki.
Audio

W 1967 w Płocku odbyła się pierwsza wystawa czasowa poświęcona secesji.  Od tamtego czasu Muzeum Mazowieckie zgromadziło 15 tys. eksponatów. Dziś możemy odbyć muzealną podróż w czasie i zobaczyć, jak żyli mieszczanie sto lat temu.

Wnętrza z przełomu XIX i XX wieku są zaaranżowane w stylu secesyjnym ówczesnej Europy. Spacer po dwóch kondygnacjach muzeum pozwala przyjrzeć się jadalni, zajrzeć do salonu, biblioteki, gabinetu, pokoju dziecinnego i sypialni. Jak zobaczymy, projektowano wtedy rzeczy, które miały cieszyć oko każdego, bez względu na jego status społeczny. Styl dekoracyjny charakteryzował się motywami roślinnymi, zaś jego głównym środkiem wyrazu była giętka, rozedrgana linia.

Szkło secesyjne zgromadzone w płockim Muzeum Mazowieckim stanowi jedno z najbogatszych zbiorów rzemiosła artystycznego w kraju. Szafy biblioteczne z Kossakówki pod Krakowem i lampa witrażowa wykonana wg projektu Józefa Mehoffera to tylko niektóre z kolekcjonerskich atrakcji. Obrazy zgromadzone w płockiej placówce zaskakują jakością i walorami artystycznymi, choć w dużej mierze jest to plejada artystów mniej znanych potencjalnemu odbiorcy. Znajdziemy też portret Gabrieli Zapolskiej czy szkic węglem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. W galerii malarstwa młodopolskiego natomiast zobaczymy m.in. "Zamyślonego fauna" Jacka Malczewskiego czy wizerunki kobiet fin de siecle’u w rodzaju "Melancholii" Stanisława Czajkowskiego czy też "Ćmy nocnej" Leona Kaufmanna 

W planach muzeum są nowe galerie o sztuce Płocka i miejsce poświęcone Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, znanej płocczance. Od kilku lat muzealnicy gromadzą eksponaty, które pozwolą poszerzyć profil o styl art deco.

Po Muzeum Mazowieckim w Płocku Hannę Marię Gizę oprowadzali: Małgorzata Kwiatkowska, Barbara Rydzewska, Małgorzata Szatkowska i Leonard Sobieraj, dyrektor placówki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

MNW odda w dobre ręce piękne meble

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 10:35
Swoją przestrzeń będzie można wyposażyć w najciekawiej zaprojektowane, polskie biurka i fotele z lat 50. i 60. Aukcja w sobotę w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót zmarłych głów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:02
W wielu muzeach świata, także w polskich, znajdują się eksponaty, które właśnie są przekwalifikowywane. Uznaje się je za ludzkie szczątki...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomarańczarka Gierymskiego znów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 12:37
Obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego, który w czasie II wojny światowej, został zrabowany z warszawskiego Muzeum Narodowego, wrócił do Polski.
rozwiń zwiń