Nie pojechał do Palestyny, bo nie było tam piwa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 19:00
Tak od udziału w wyprawie krzyżowej wykpił się książę Leszek Biały, któremu, wzorem osób jego stanu, niemiła była myśl o pojeniu się wodą.
Audio
  • Woda, herbata, kawa, gorzałka...skąd się wzięły takie słowa?
Nie pojechał do Palestyny, bo nie było tam piwa
Foto: Glow Images/East News

Wyraz "woda" jest naszym najstarszym i najbardziej uniwersalnym wyrazem określającym napoje. - On się wywodzi się z języka prasłowiańskiego i w większości języków słowiańskich ma taką samą postać lub podobną - tłumaczył w "Sezonie na Dwójkę" językoznawca, Jerzy Podracki.

Choć dziś woda jest podstawowym elementem ludzkiej diety, a jej picie kojarzone jest ze zdrowym stylem życia, to przez wieki była uważana za napój godny jedynie najniższych stanów. - To miało po części uzasadnienie medyczne. Studnie były płytkie, więc woda była często skażona i brudna, a po wypiciu można się było rozchorować - wyjaśniał drugi z gości Małgorzaty Tułowieckiej, profesor Radosław Pawelec. W winie i piwe, ze względu na obecność alkoholu, zarazków było zdecydowanie mniej...

W audycji z cyklu "Nasz język współczesny" naukowcy omówili nie tylko pochodzenie takich wyrazów jak: "kawa", "herbata", "wódka", czy "gorzałka", ale też przywołali wiele interesujących anegdot związanych z kulturowym znaczeniem tych napojów.

bch

Zobacz więcej na temat: diety kawa Palestyna
Czytaj także

Klucze do archaicznego świata

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 11:06
O słowach, które przywołują przeszłość, świat rzeczy zapomnianych – rozmawialiśmy w językowym "Sezonie na Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniążki drobniutkie, poproszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 08:50
W tym niby niewinnym, a jakże często irytującym procederze przodują sprzedawcy. Mocą sobie przydzieloną pomniejszają świat, zdrabniając wszystko boleśnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdradzi cię własna mowa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 10:48
W kolejnej audycji z cyklu "Nasz język współczesny" Małgorzata Tułowiecka rozmawiała ze swoimi gośćmi o wiedzy ukrytej między słowami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie gadaj. Konwersuj!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 19:22
W kolejnej audycji z cyklu "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wariantach polszczyzny.
rozwiń zwiń