Wojenna tułaczka Anny Mass

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 20:00
Historia życia pani Anny, która była gościem Anki Grupińskiej w audycji "Nitki", to dramatyczna i pełna paradoksów odyseja...
Audio
  • Cudowne lata żydowskiej dziewczynki na wygnaniu w Komi (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Wojenna tułaczka Anny Mass
Foto: Borealis55 (wikipedia, domena publiczna)

Najmroczniejsze, ale i zaskakująco wzruszające wspomnienia wyniosła Anna Mass ze zsyłki w głąb Związku Radzieckiego. Wraz z tysiącami innych Polaków (i polskich Żydów) trafiła tam w 1940 roku. To właśnie w Komi zmuszona była do katorżniczej pracy, ale też tam spotkała swoją pierwszą wielką miłość. - Choć pracowałam po 12 godzin dziennie przy wyrębie lasu, to wieczorami znajdowałam siłę, by bawić się i tańczyć przy melodiach akordeonu - wspomina.

Paradoksalnie jednak wyjazd z rodzinnego Lublina mógł ocalić młodą Żydówkę przed zdecydowanie bardziej straszliwym losem. Z terenu niemieckiej okupacji wydostała się, poszukując zaginionego ojca. Pozostała mu zresztą wierna podczas całego pobyty w Komi. Z pobudek patriotycznych chciała wstąpić do Armii Andersa, ale bała się zostawić ojca samego na wygnaniu. Uczynił to natomiast jej chłopak, tracąc tym samym kontakt z ukochaną.

Najbardziej intrygujące dla współczesnego słuchacza okazać mogą się wspomnienia pani Anny z przedwojennego Lublina - pełne obyczajowych, kulturowych, a nawet kulinarnych szczegółów. Nasz gość opowiadał między innymi o ubóstwie, zbierającej straszny plon gruźlicy i powszechnej pracy dzieci.

W tym miesiącu pani Anna kończy 92 lata i wreszcie pozwala sobie czasem na lenistwo. Bardzo lubi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i spotkania Koła Przyjaciół Bruno Groeninga. Jest wciąż polską patriotką i dlatego martwi ją społeczne i polityczne zło. Porusza się po Warszawie z małym plecakiem,  szybko maszerując, wspiera się na kijkach....

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Nitki" i poznania fascynującej historii życia Anny Mass.

Zobacz więcej na temat: Lublin Syberia Żydzi
Czytaj także

Zsyłki na Sybir. ZSRR eliminował polską elitę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 09:12
Deportacje na Syberię były wymierzone w polską warstwę przywódczą na Kresach - przypomina historyk, doktor Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabijać Polaków? Lepiej mieć niewolników

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 22:00
- Stalin myślał, że do końca świata będzie istniał ZSRR, więc Polaków mieszkających na Podolu i Wołyniu należy wysiedlić - mówił Janusz Zaorski, opowiadając o swoim filmie "Syberiada Polska".
rozwiń zwiń