Romana Angel zwracała też uwagę na społeczną funkcję tańca. - Tańcząc wyrabiamy w sobie wrażliwość na drugiego człowieka. Musimy wykonywać pewne ruchy tak, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać. Tymczasem ludzie w Polsce nie potrafią chodzić po ulicy jak należy, nie potrafimy ułożyć się wzajemnie w środkach komunikacji. Taniec jest jednym ze sposobów na rozwiązanie tych problemów.
Skąd się zatem biorą niedobory, a czasami wręcz niechęć do tańca? Etnochoreolog dr Tomasz Nowak zauważał, że w kulturze europejskiej naturalna motoryka dzieci jest bardzo wcześnie krępowana. - Dzieci siedzą przez wiele godzin w ławkach. Brak ekspresji ruchowej powoduje, że ma się później problemy z ekspresją emocjonalną. Dochodzi do tego fakt, że w kulturze mieszczańskiej zakłada się, że taniec to dziedzina specjalistów, a pozostali są konsumentami, którzy patrzą. Jeśli sami chcą zatańczyć, to muszą się do tego przygotować.
Na tęsknotę za jednoczącymi funkcjami tańca zwracał uwagę tancerz Piotr Zgorzelski. Gość audycji opowiadał, że dawniej na wsi taniec był sytuacją naturalną. - Wspólne bycie wywoływało w nas taka potrzebę. Ludzie się wzajemnie wciągali do tańca. Dziś rodzice przyprowadzają dzieci na zajęcia taneczne, ale sami nie biorą w nich udziału. Dzieci nie mają skąd czerpać wzorców.
O płciowym kontekście tańczenia opowiadała kulturoznawczyni dr Sandra Frydrysiak. Badaczka mówiła, że już we wczesnym wieku ruchy dziewczynek i chłopców są kształtowane kulturowo.
W audycji rozmawialiśmy także o elementach tańca, które nawiązują do świata zwierząt.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Piotr Kędziorek
Goście: Romana Agnel (tancerka, choreografka i historyk sztuki ), dr Sandra Frydrysiak (kulturoznawczyni z UMK), dr Tomasz Nowak (etnomuzykolog i etnochoreolog), Piotr Zgorzelski (muzyk, tancerz i animator)
Data emisji: 17.02.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mg