"Z upływem czasu design z poprzedniej epoki zaczął być doceniany"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 08:44
- Doczekaliśmy czasu, gdy nagle zwracamy uwagę na rzeczy, na które jeszcze niedawno byśmy w ogóle nie popatrzyli. Chodzi mi o wzornictwo przemysłowe, sztukę użytkową, tzw. polski design - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Audio
  • Prof. Piotr Oszczanowski poleca wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie poświęcone wzornictwu przemysłowemu (Poranek Dwójki)
  • Piotr Oszczanowski poleca malarstwo Tadeusza Brzozowskiego (Poranek Dwójki)
  • Prof. Piotr Oszczanowski poleca wystawę poświęconą Wyspiańskiemu w Muzeum Narodowym w Krakowie (Poranek Dwójki)
  • Prof. Piotr Oszczanowski poleca wystawę "Sztuka Wicekrólestwa Peru" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Piotr Oszczanowski o wystawie "Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918" w Galerii Zachęta (Poranek Dwójki)
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Bartosz Bajerski/MNW

Anna Radziejewska 1200.JPG
Anna Radziejewska o ruinach w miejscowości Ujazd

Jako przykład zainteresowania tą sferą prof. Oszczanowski przywołał fakt, że prawie w tym samym czasie dwa największe muzea w kraju: Muzeum Narodowe w Warszawie i w Krakowie otworzyły wystawy, które są dedykowane właśnie wzornictwu przemysłowemu. - Serwisy kawowe, fotele, meble, radioodbiorniki. Przyglądając się tym obiektom nagle dostrzegamy, że stoją za nimi bardzo utalentowani projektanci, którzy robili wszystko, aby to mało kolorowe życie w latach 50., 60. i 70. stało się ciekawsze, bogatsze - podkreślał gość Dwójki.

Zauważył, że dzięki wzornictwu przemysłowemu młode pokolenie zaczyna inaczej patrzeć na minioną epokę. - Z jednej strony jest rodzaj sentymentu, ale też podglądania, przypatrywnaia się temu, co otaczało te starsze pokolenia. Coś, co jest, jak się okazuje, urokliwe, fascynujące, wielokrotnie po prostu piękne - przekonywał dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" prof. Piotr Oszczanowski polecał także m.in. malarstwo Tadeusza Brzozowskiego.

***

Gość: prof. Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 27.03-31.03.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Polski dizajn, ptasie mleczko i retromeble

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:40
- Zobaczymy tu m.in. logo CPN, logo butów Relaks i logo Peweksu, który do tej pory kojarzy mi się z zapachem luksusowych towarów sprzedawanych w czasach PRL – powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło, prezentując publikację "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Galerii Wzornictwa. Czy krzesło to dzieło sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:30
Czy otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w stołecznym Muzeum Narodowym podkreśla rangę zwykłego przedmiotu jako dzieła sztuki? – Muzeum kolekcjonuje obiekty będące dobrami kultury. Przedmiot codziennego użytku jest zatem dziełem sztuki – mówiła w Dwójce Anna Demska.
rozwiń zwiń