Małgorzata Sobczak: w okresie jesienno-zimowym Sopot jest melancholijny

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:32
- Sopot to miasto kryjące w sobie wiele różnych sprzeczności. Jest bardzo plastyczną przestrzenią, bo mamy morze, klify, plaże, ale zarazem mamy mroczne uliczki, kluby, będące świadkami dziwnych zdarzeń - mówiła autorka kryminału "Czerwień. Kolory zła", którego akcja toczy się właśnie w tym nadmorskim mieście.
Audio
  • Małgorzata Oliwia Sobczak o książce "Czerwień. Kolor zła" (Poranek Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Jest kwiecień 1996 roku. Nad sopockim morzem kłębią się chmury, przez które tylko czasem przedziera się czerwone słońce. Spowite krwistym kolorem morze wyrzuca na brzeg ciało kobiety. Monika była córką lokalnej sędzi – Heleny Boguckiej. Miała w sobie coś takiego, że nie dało się oderwać od niej wzroku. Od tamtej zbrodni mija 17 lat, a miastem wstrząsa kolejne zabójstwo. Główną postacią jest prokurator Leopold Bilski, mierzący się z tajemniczymi morderstwami dwóch kobiet; morderstwami, które dzieli siedemnaście lat, jednak łączą je te same poszlaki.

- Ważnym aspektem w książce są relacje rodzinne - wyjaśnia autorka książki. - Mamy tu do czynienia ze swoistym determinizmem, czyli wszystkie zdarzenia powiązane są w sposób przyczynowo-skutkowy i to, co ma miejsce obecnie warunkowane jest tym, co działo się wcześniej.

Czy miejsca opisane w książce są autentyczne? Co, zdaniem autorki, powinno być ważne w kryminale? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Oliwia Sobczak (autorka książki "Czerwień. Kolory zła")

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/materiały prasowe

Czytaj także

Marek Krajewski: "Mock. Pojedynek" to powieść inicjacyjna

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:00
- W tej książce pojawia się odpowiedź na pytanie, które często było mi zadawane przez czytelników. Mianowicie: dlaczego Mock, człowiek który obcował z literaturą najwyższej próby, wszedł w policyjne bagno - mówił w Dwójce autor bestselerowych powieści kryminalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Big Book Festival. Paulina Wilk: literatura potrzebuje być konkurencyjna wobec innych sztuk

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:00
- Unikamy powtórzeń i stąd ten pomysł, żeby nasz festiwal wędrował przez miasto, pomagał je poznawać i przeżywać, żebyśmy czytali nie tylko książki, ale też przestrzeń i jakoś współżyli. Wciąż eksperymentujemy i staramy się nietypowymi formami spotkań nadążać za bardzo dynamicznie zmieniającą się kulturą - mówiła w Dwójce organizatorka Big Book Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadki kryminalne Wojciecha Chmielarza i Daniela Petra

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie powieści: "Siostrę Śmierć" czeskiego pisarza oraz polski kryminał "Rana".
rozwiń zwiń