Nazwa marki pochodzi z języka greckiego i oznacza "załamanie światła", ale ma również swoją muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych, polegająca na przestawianiu ich elementów. Anaklasis to także tytuł awangardowego dzieła Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce.
Przede wszystkim dostępność
- Anaklasis to po trochu seria wydawnicza, marka, wytwórnia płytowa. Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma w swoich zadaniach promowanie muzyki polskiej, z dużym naciskiem na dzieła z XX i XXI wieku - mówił w audycji dr Daniel Cichy, tłumacząc, że owoce tej pracy to nie tylko wydawnictwa nutowe i książkowe czy działania edukacyjne i promocyjne, ale i konieczność prezentowania tego, co PWM wydaje w wersji papierowej, cyfrowej i dźwiękowej. - Powracamy do idei prof. Tomaszewskiego - podkreślił gość, wspominając postać założyciela PWM Mieczysława Tomaszewskiego i wydawanie nagrań jako ważny punkt nowego planu wydawniczego.
Jak zapowiada dyrektor PWM, Anaklasis, które obejmuje polską muzykę XX i XXI wieku - w tym utwory uznanych kompozytorów i wykonawców oraz wybitne dzieła - chce lepiej docierać do odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania i na spotkanie z takim repertuarem. - Oprócz płyt muzyka ta będzie dostępna także w serwisach streamingowych czy w dystrybucji światowej. Polska muzyka jest doceniania na całym świecie i możemy się z tego cieszyć - powiedział, komentując ogłoszenie nominacji do nagrody International Classical Music Awards 2020, wśród których są polscy artyści i orkiestry, m.in. Agnieszka Budzińska-Bennet, Wrocław Baroque Ensemble czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.
Gość audycji zaprosił także na koncert inaugurujący działalność marki Anaklasis 22 listopada.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: dr Daniel Cichy (dyrektor PWM)
Data emisji: 20.11.2019
Godzina emisji: 8.30
at/jp