Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:38
- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zamek Królewski na Wawelu nocą
Zamek Królewski na Wawelu nocą Foto: Pyty/Shutterstock
  • Rok 2023 Zamek Królewski na Wawelu zamknął rekordową frekwencją - w ciągu dwunastu miesięcy obiekt odwiedziło 2 mln 588 tys. osób.
  • Ten rok krakowski zamek otwiera wystawą "Wawel Podziemny. Lapidarium". 
  • Jest to kontynuacja i integralne uzupełnienie ekspozycji "Wawel Zaginiony" i "Wawel Odzyskany".

Miniony rok przyniósł dla Zamku Królewskiego na Wawelu rekordową frekwencję. Licznik pokazał aż 2 mln 588 tys. zwiedzających!

Wawel przyciąga programem

- Te liczby są dla nas bardzo miłe, ale nie chodzi tu o bicie rekordów. To świadectwo tego, że program prezentowany przez Zamek Królewski na Wawelu jest interesujący i różnorodny i dlatego nasi goście mają po co do nas przychodzić - mówił ze spokojem dyrektor Andrzej Betlej.

"Wawel Podziemny. Lapidarium" - nowa wystawa

"Każdy kamień ma swoją historię" - od czwartku (4.01) w królewskiej rezydencji otwarta jest  wystawa "Wawel Podziemny. Lapidarium". Jest ona kontynuacją i integralnym uzupełnieniem ekspozycji "Wawel Zaginiony" i "Wawel Odzyskany".

- Po raz pierwszy wpuszczamy naszych gości do podziemi Zamku Królewskiego na Wawelu. Nowa wystawa to propozycja, żeby poznać historię samego obiektu, od czasów najdawniejszych po współczesność. Pamiętajmy, że na to, co możemy zobaczyć na Wzgórzu Wawelskim składa się nie tylko architektura, ale również wysiłek wielu pokoleń konserwatorów, historyków architektury i archeologów. Poprzez zgromadzone kamienie możemy rzeczywiście dotknąć przemian, jakim ulegało to miejsce - przekonywał gość Dwójki.


Posłuchaj
12:07 Poranek Dwójki betlej 4.01.2024.mp3 Rozmowa z prof. Andrzejem Betlejem, dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu (Poranek Dwójki) 

Zwiedzając Lapidarium, widzowie będą mogli przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom znajdującym się w pałacowych piwnicach oraz po raz pierwszy zobaczyć, jak wzniesiono renesansową rezydencję. Za pomocą gry światła i nowoczesnej technologii pokazane zostaną czytelne ślady wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku - dolna część wieży Jordanki i średniowieczna studnia. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 4.01.2024

Godz. emisji: 9.35

mo/pg/mgc

Czytaj także

Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 15:30
Rekordowa frekwencja na Wawelu. Wystawy Zamku Królewskiego w tym roku odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Jeszcze nigdy w historii muzeum tak dużo osób nie odwiedziło wawelskich wystaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienie, które mówią. Odwiedzamy piwnice Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 16:30
Po wystawach "Wawel zaginiony" i "Wawel odzyskany" przyszedł czas na "Wawel podziemny". Po 500 latach do piwnic Zamku Królewskiego na Wawelu wejdą pierwsi zwiedzający. - Myślę, że będziemy mogli się pochwalić czymś niespotykanym i przemawiającym do wyobraźni - mówi  prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń