Temat oddolnych inicjatyw budowania społeczeństwa obywatelskiego jest tematem żywym społecznie, bowiem wiele osób lubi być niezależnych, robić swoje i swoimi działaniami dopełniać działania prowadzone przez instytucje państwowe.
NIW – wsparcie trzeciego sektora
– Organizacji pozarządowych w Polsce jest bardzo dużo, ponad 100 tys. Są wspierane na różne sposoby: przez państwo i przez samorządy. Państwo wspierało od 2003 roku w formule jednego programu rządowego „Trzeci sektor”, którym zarządzało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ponieważ jednak Ministerstwo Pracy zajmuje się wieloma tematami, sprawy NGO, trzeciego sektora i organizacji pozarządowych były marginalnym tematem zainteresowania ministerstwa. Stąd pomysł, aby powołać instytucję, która w całości będzie wspierać rozwój trzeciego sektora – tłumaczył Wojciech Kaczmarczyk powód powstania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którym kieruje. – Współpracując z prof. Piotrem Glińskim już od roku 2012 i przygotowując pomysły na reformę polityk publicznych właśnie skierowanych do trzeciego sektora, pomyśleliśmy sobie, że jeśli będzie nam dane realizować ten projekt, to trzeba te polityki publiczne zintensyfikować. I rzeczywiście tak się dzieje – stwierdził.
Standard państw demokratycznych
– Od końca 2017 roku, kiedy powstał NIW, kiedy dostaliśmy od Ministerstwa Pracy jeden program, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zrobiło się dzisiaj dziewięć programów, a 10. jest w przygotowaniu. Z 60 mln złotych, którymi dysponowaliśmy w pierwszym roku, zrobiło się dzisiaj ponad 250 mln. I ta tendencja jest stale rozwijająca się: co roku nam w portfolio przybywa – wskazywał dyr. Kaczmarczyk. – To, co robimy, nie jest niczym niezwyczajnym: tak jest i powinno być w państwach demokratycznych, w których organizacje pozarządowe pełnią istotną rolę społeczną. Właściwie wszystkie państwa demokratyczne wspierają nie tylko realizację przez te organizacje zadań publicznych, ale wspierają ich rozwój instytucjonalny. Rząd Wielkiej Brytanii co roku wydaje na organizacje pozarządowe 600 mln funtów, wspierając ich rozwój instytucjonalny, Francuzi tylko na jeden młodzieżowy program wolontariacki – 600 mln euro. Od ponad 30 lat Amerykanie realizują duży program wspierania wolontariatu systematycznego, długoterminowego: to też są miliony dolarów – wyliczał.
– Polska od 2017 roku, znacznie intensyfikując politykę państwa wspierania trzeciego sektora, wchodzi w ten nurt – zapewniał.
51:11 2023_06_13 21_08_13_PR3_Klub_Trojki.mp3 Społeczeństwo obywatelskie, NGO, trzeci sektor, organizacje pozarządowe, wolontariat (Klub Trójki)
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Wojciech Kaczmarczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), dr Maciej Kunysz (wiceprezes Stowarzyszenia EKOSKOP, członek Rady Działalności Porządku Publicznego przy KPRM), Waldemar Czechowski (scenarzysta, reżyser filmowy, prezes Fundacji Niematerialnego Dziedzictwa Kultury)
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 21.08