Ochrona praw autorskich muzyków w przestrzeni cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 15:57
Początek 2025 roku to czas, aby zastanowić się nad sytuacją i prawami polskich artystów muzyków, o czym porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z Miłoszem Bembinowem, prezesem ZAiKS.
Czy i jak polskie prawo dostosowuje się do zmian wywołanych rozwojem sztucznej inteligencji w obszarze muzyki? M.in. ten temat poruszymy w Poranku Dwójki
Czy i jak polskie prawo dostosowuje się do zmian wywołanych rozwojem sztucznej inteligencji w obszarze muzyki? M.in. ten temat poruszymy w "Poranku Dwójki"Foto: Stock-Asso/Shutterstock

Czy i jak polskie prawo dostosowuje się do zmian wywołanych rozwojem sztucznej inteligencji w obszarze muzyki? Jak funkcjonuje dyrektywa DSM o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym? Jak zmienia się sposób wynagradzania muzyków za udostępnienie ich utworów w serwisach streamingowych? O tym wszystkim o godz. 8.30 porozmawiamy z Miłoszem Bembinowem, prezesem ZAiKS.

Ponadto w audycji:

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (10.01) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Roch Siciński.

pg/dz

Czytaj także

Jak przeciwdziałać wymuszaniu wykupu praw autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:00
Co to jest buy-out? To typ umowy, która wymusza na autorach częściowe lub pełne zrzeczenie się praw do muzyki, filmów lub innych dzieł. Takie praktyki, coraz częściej stosowane przez platformy streamingowe i dużych nadawców, wykluczają możliwość otrzymywania przez twórców tantiem, również za największe hity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Streaming muzyki w internecie. "Najbardziej bogacą się ci najwięksi"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 16:29
- Ten system jest o tyle niesprawiedliwy, że tak naprawdę ci najwięksi najbardziej się bogacą. Jeżeli jest to na przykład Ed Sheeran czy Madonna, to oni są w czubie całej tej piramidki i dostają najwięcej z abonamentów płaconych przez użytkowników serwisów streamingowych - mówił w "Poranku Dwójki" Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
rozwiń zwiń