Historia Kaszubów od A do...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2025 10:00
Obecnie publikacja pt. „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” liczy sobie ponad 5000 stron, opisując losy Kaszubów "od zarania" po czasy obecne. Z dużym prawdopodobieństwem zostało jeszcze sporo do opowiedzenia.  
Kaszubki w strojach ludowych, lata 2030 XX w.
Kaszubki w strojach ludowych, lata 20/30 XX w.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

„Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” to wydawnictwo Instytutu Kaszubskiego, opisujące dzieje tej grupy od początków (próbując odpowiedzieć na pytanie, skąd przybyli i jakie wydarzenia spowodowały, że przestali być jedynymi mieszkańcami Pomorza), poprzez czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Cesarstwo Niemieckie, II wojnę światową, po czasy najnowsze. 

Wydawnictwo „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” to monumentalne, kilkutomowe dzieło liczące łącznie ponad 5000 stron. Idea stworzenia kompleksowej syntezy dziejów Kaszubów narodziła się w umyśle nestora polskiej historiografii prof. Gerarda Labudy już w latach 70. XX wieku. Po jego śmierci, zadanie kontynuowali jego naukowi następcy. Dzięki grantowi Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w 2019 roku ukazały się tomy III, IV i V, a w roku 2024 dołączył do nich wyczekiwany tom II, autorstwa Zygmunta Szultki, zatytułowany „Czasy nowożytne: w Rzeczypospolitej obojga Narodów, państwie brandenbursko-pruskim i Królestwie Pruskim. 1455-1815”.

Około godz. 9.30 o wydawnictwie „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” porozmawiamy z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim, autorem V tomu „Dzieje najnowsze (po 1945 r.)”


Kaszub w starodawnym stroju, na tle budynku. W ręku widoczna "krzywula", znak władzy wójtowskiej. Kaszub w starodawnym stroju, na tle budynku. W ręku widoczna "krzywula", znak władzy wójtowskiej.

Ponadto w w folkowym Poranku Dwójki:

7.20 Etnowieści, czyli przegląd ciekawych wydarzeń folkowych

7.50 Historia Polskiego Folku wg Wojciecha Ossowskiego. Bohaterem będzie Joszko Broda

8.10 Zaprosimy do krakowskiej Strefy Nowej na wspólne, muzyczne świętowanie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

8.20 Mariana Kril zaprosi na relację z wernisażu wystaway „Druga ojczyzna. 80. rocznica przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii” w Muzeum Azji i Pacyfiku

8.30 Maria Czok objaśni, czym jest Starocesky masopust

8.45 W cyklu Aleksandry Stec Nasze Niematerialne: Rękawice furmańskie

9.10 Sympozjum naukowe z okazji wydania 85. Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga – Biografia Oskara Kolberga. Spotkane odbyło się 21 stycznia w Poznaniu. Relację z niego zda Jacek Butlewski 

9.30 „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” – rozmowa z jednym z autorów dzieła: prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim

 


www.nowatradycja.polskieradio.pl www.nowatradycja.polskieradio.pl

Do 24 lutego trwa nabór do konkursów fonograficznych Polskiego Radia.

Podczas audycji na słuchaczy czekają niespodzianki! Miedzy innymi Płyta Poranka! Tym razem jest nią winylowa wersja "Talán" - albumu z tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2023!

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (25.01) od godz. 7.00 zaprasza Aleksandra Stec.


Czytaj także

"M" jak "mięsopust". Szalony czas w karnawale

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 16:00
Kiedyś to określenie oznaczało końcówkę karnawału, czyli okresu od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. - Zwłaszcza od Tłustego Czwartku, kiedy w biesiadach, tańcach, wesołości i pijatyce nie było umiaru - mówiła Małgorzata Kunecka z Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń