W piątkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o dwóch najnowszych wystawach Muzeum Narodowego w Krakowie. A są nimi: wystawa w Kamienicy Szołayskich po symbolicznym tytułem "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" i w gmachu głównym ekspozycja "Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód". Pierwsza z nich prezentuje 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Trwająca rok wystawa jest okazją do obcowania z pracami najwybitniejszych twórców epoki: Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leon Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Cechą charakterystyczną sztuki Młodej Polski jest różnorodność form, tematów, dziedzin twórczości. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w koncepcji wystawy, która poprzez pokazanie licznych dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła każe się ponownie zastanowić nad fenomenem niesłabnącej popularności sztuki tamtego okresu.
Natomiast wystawa "Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód" łączy prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz krakowskich kolekcji publicznych i prywatnych w cztery przenikające się narracje. Jak piszą kuratorzy wystawy Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała,ich trzon wyznaczają poszukiwania języka sztuki nowoczesnej, począwszy od postulatu sztuki wyrazistej, przeszywającej, dzięki której "zajrzycie do wnętrza człowieka" (jak komentował Wróblewski I Wystawę Sztuki Nowoczesnej w 1948 r.), po deklarację sztuki socrealistycznej z początków lat 50. – sztuki czytelnej, tematowej, "obliczonej na szeroki zasięg społeczny", pozbawionej przekształceń, fotograficznej i "zgodnej z wyobraźnią masowego widza". W ostatnich miesiącach twórczości, późną jesienią 1956 r. Wróblewski doszedł do kolejnej formuły malarstwa figuratywnego. Otaczający świat nie był dłużej skonstruowany z geometrycznych figur ani zbudowany przez zrzeszonych w ZAMP studentów. Był światem wewnętrznych napięć, poszukiwań i zmagań z samym sobą. Naszym gosciem była Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
A Lech Dzierżanowski - dyrektor Filharmonii Łódzkiej - opowiedział o zbliżających się ciekawych wydarzeniach w Filharmonii Łódzkiej.
Ponadto w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" wybrana tym razem przez Leszka Możdżera.
Jak zwykle zapraszamy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". Tym razem będzie to potrójny album "Best Glenn Gould's Bach" wydany przez firmę Sony Classical w 80. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci wielkiego pianisty.
Audycję prwoadził Marcin Pesta.
28 września (piątek)