Radość z podkradanego maku

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 17:30
Jeszcze do niedawna na stole wigilijnym w polskich domach dominowały potrawy mączne, ziarna i kasze, a popularne obecnie ryby jadano w bogatych bądź rybackich domach. W "Poranku Dwójki" wspominaliśmy te dawne wieczerze.
Audio
  • Józefa Albiniak ze Stojeszyna o stole wigilijnym (Poranek Dwójki)
  • Maria Walasik z Gałek Rusinowskich o wigilijnych potrawach (Poranek Dwójki)
Radość z podkradanego maku
Foto: Glow Images

- Nie zawsze było 12 potraw - opowiadała Józefa Albiniak ze Stojeszyna na Lubelszczyźnie. - Podstawowymi daniami były: kapusta, groch, kasza gryczana, kasza jaglana olejem pokraszona, pierożki z grzybami, racuchy, poliwka z suszonych jabłek, kartofle z olejem, kluski z makiem...

Z ryb jadano jedynie śledzie, które podawane były bez przypraw, jedynie po uprzednim wymoczeniu w wodzie. Maria Walasik z Gałek Rusinowskich na Radomszczyźnie wspominała, że w ich domu i śledzi nie było. Nie brakowało za to radości.

- Dwa dni przed Wigilią ojciec ucierał w makutrze mak. To była radocha dla dzieci. Podkradałyśmy ten mak. Tylko mama zwracała nam uwagę, żebyśmy dały mu skończyć ucieranie. Mak sparzony trzeć ciężko na taką masę.

Więcej wspomnień z dawnych Wigilii na wsi w nagraniach.

bch

Kolędy w kanale internetowym moje.polskieradio.pl>>>

Piosenki świąteczne w kanale internetowym moje.polskieradio.pl>>>

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie MUZYKA
Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemioła to symbol wieczności. Ma zapewnić miłość, dostatek i...

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 10:00
Dla jednych jest dobrym pretekstem do całowania, inni odstraszają nią złych ludzi. - Ten krzew łączy w sobie elementy sacrum i profanum. Istnieje w kulturze od czasów przedchrześcijańskich - mówił w Trójce etnograf Aleksander Robotycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szefowa kuchni Ewa Olejniczak: spróbujmy nowych potraw przy wigilijnym stole

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 16:21
- Nic się nie stanie jeśli karpia zastąpi pstrąg, albo inna ryba słodkowodna. - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Olejniczak. Szefowa kuchni hotelu Intercontinental uważa jednak, że powinniśmy pozostać przy tradycji postnej kolacji wigilijnej.
rozwiń zwiń