Autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: to transcendencja

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:39
- Tematem tego pomnika jest przejście z tego świata w tamten. W tym konkretnym przypadku jest to moment graniczny, gdy człowiek udaje się w daleką podróż i nigdy nie jest pewny, czy z niej wróci - mówił Jerzy Kalina, autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który we wtorek (10.04) zostanie odsłonięty na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Audio
  • Jerzy Kalina o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej, którego jest autorem (Poranek Dwójki)
W Warszawie odsłonięto pomnik smoleński
W Warszawie odsłonięto pomnik smoleńskiFoto: PAP/Rafał Guz

Jerzy Kalina 1200 PAP.jpg
Jerzy Kalina. Gawędy mistrza rzeźby

Monument będzie przedstawiał trap samolotowy. Na jego najdłuższym boku znajdą się schody. - Trap samolotowy jest tym ostatnim momentem, który nas jeszcze wiąże z tym światem zastanym, obecnym, tu i teraz. Pomyślałem sobie, że ten pomnik nie może sobie tak po prostu stać na placu. On musi wyrastać z ziemi tego placu - tłumaczył Jerzy Kalina.

W miejscu, gdzie stanął pomnik, została wykopana wyrwa w ziemi. - Ona bardzo licuje z płaszczyzną placu Piłsudskiego. Kiedy jednak podejdziemy bliżej, zobaczymy piach, ziemię i taką niszę, w której znajduje się 96 świateł. Są to symboliczne znicze, jakby wydrążone rękoma, które są znakiem bez komentarzy - opisywał rzeźbiarz.

Z jakich jeszcze innych elementów będzie składał się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: Jerzy Kalina (rzeźbiarz)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Jak prof. Strumiłło dostał w Chinach obraz za milion dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 13:00
- Siedziałem przy jednym stole z Dalajlamą, kąpałem się w wannie Czang Kaj-szeka i podpatrywałem, jak pracują chińscy malarze – opowiadał w Dwójce polski artysta, który w tym roku skończył 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Zagajewski. Michał Anioł z Włocławka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 17:00
- Porównywał się do włoskiego twórcy, znał jego życiorys na wylot i wielokrotnie przystępował do rzeźbienia Piety - mówiła o twórczości jednego z najbardziej znanych polskich artystów z kręgu art brut Krystyna Kotula, kustoszka z włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
rozwiń zwiń