Odbudowa światowego dziedzictwa jest tematem konferencji eksperckiej organizowanej przez resort kultury oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa, która rozpoczęła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. W dwudniowej debacie wezmą udział przedstawiciele wszystkich regionów UNESCO. "Celem spotkania jest wypracowanie uniwersalnych wytycznych dotyczących postępowania z miejscami światowego dziedzictwa, które uległy zniszczeniom" – głosi komunikat organizatorów.
- Generalna doktryna konserwatorska głosi, że należy chronić oryginalną substancję zabytków. Odbudowa, rekonstrukcja jest dopuszczalna, ale tylko po konfliktach zbrojnych, gdy trzeba ratować dziedzictwo – stwierdziła prof. Magdalena Gawin. Dlaczego tylko wtedy?
- To nie jest tylko kwestia turystyki i biznesu. Do identyfikacji indywidualnej i zbiorowej potrzebujemy poczucia ciągłości kultury. Po konfliktach zbrojnych bądź katastrofach o ogromnej skali zniszczeń dopuszcza się rekonstrukcję zabytków, ale chodzi o to, by nie była to rekonstrukcja makietowa. Odbudowa warszawskiej Starówki i Zamku Królewskiego jest tutaj wzorcem. Podczas tej debaty będziemy mówić o takich właśnie przykładach udanych rekonstrukcji, by UNESCO mogło wypracować standardy historycznej, konserwatorskiej odbudowy zabytków – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jaką rolę w zwołaniu warszawskiej debaty odegrały deklaracje zawarte w decyzjach Komitetu Światowego Dziedzictwa z 2017 r., podjęte na sesjach w Stambule i Krakowie? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: Prof. Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 8.15
Rozmowa została wyemitowana w audycji Poranek Dwójki.
mko/pg