– Każdy z nas umie grać na tym instrumencie i to całkiem dobrze, ważne jest jednak, z jaką jasnością umysłu to robimy i w jakim stopniu zdajemy sobie sprawę, że "zniewolony umysł" to umysł zniewolony przez język – powiedział Anthony Miłosz.
Festiwal Miłosza problem języka traktuje bardzo poważnie. – Język poetycki to język ostatniej szansy porozumienia między ludźmi – powiedział dyrektor artystyczny imprezy i poeta Krzysztof Siwczyk. – Ponadto, co sygnalizował Anthony Miłosz, język jest miejscem, w którym dzieje się zakłamanie. Język jest bardzo interesowny, a poeci są po to, by utrzymywać go w stanie drżenia i za pomocą tego języka demaskować różne fałsze, którymi jesteśmy karmieni na co dzień. I po to jest też festiwal – dodał.
Goście Dwójki mówili też o pewnym nowym problemie, który dotyczy ludzi mówiących nie tylko w języku polskim, a także o tym, co dziś dla Amerykanów znaczą postać i twórczość polskiego noblisty.
***
Rozmawiał: Bartosz Panek
Goście: Anthony Miłosz (kompozytor, tłumacz, syn Czesława Miłosza), Krzysztof Siwczyk (poeta i krytyk literacki, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza)
Data emisji: 8.06.2017
Godzina emisji: 16.42
Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".
mc/mz