- Bogusław Kaczyński urodził się w Białej Podlaskiej, gdzie pobierał pierwsze lekcje gry na fortepianie.
- Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W tym okresie poznał Adę Sari, co zaważyło na jego życiu.
- Karierę rozpoczynał w Poznaniu od współpracy z lokalnym ośrodkiem telewizyjnym.
- Prowadził festiwale w Łańcucie i w Krynicy.
- Zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie.
Kochał muzykę, rozumiał i słyszał operę, a także potrafił o niej opowiedzieć. Był gwiazdą dziennikarstwa muzycznego, fenomenem. Anna Lisiecka zebrała opowieści i anegdoty związane z Bogusławem Kaczyńskim w biografii "Będę sławny, będę bogaty" i opowiedziała o nim w Programie 1 Polskiego Radia. – Był gwiazdą, ale nie wywyższał się. Był z każdym słuchaczem, bo słuchaczy nie należy dzielić na wykształconych i niewykształconych, tylko na wrażliwych i niewrażliwych – mówiła Anna Lisiecka w "Kulturalnej Jedynce".
44:21 _PR1_AAC 2022_04_17-23-08-50-Boguslaw-Kaczynski-Anna-Lisiecka.mp3 Kulturalna Jedynka. Rozmowa z Anną Lisiecką o jej książce poświęconej Bogusławowi Kaczyńskiemu "Będę sławny, będę bogaty"
Czytaj też:
Bogusław Kaczyński. "Niosła go miłość do muzyki"
Radiowa Jedynka żegna Bogusława Kaczyńskiego
Dzieciństwo i wczesna młodość
Wszystko zaczęło się w Białej Podlaskiej, gdzie Bogusław Kaczyński przyszedł na świat. Rodzina ojca wywodziła się z Białej Podlaskiej, rodzina matki – z Ziemi Łukowskiej, z rodziny Dołęgowskich. Pradziadek brał udział w powstaniu styczniowym.
W młodości miał ambicję zostać wybitnym wirtuozem. Jednak po maturze marzenia o wielkiej pianistycznej sławie musiały zderzyć się z rzeczywistością. Kaczyński lekcje pobierał u miejscowych nauczycieli, co okazało się z początku niewystarczające, by kontynuować studia muzyczne.
Mimo tych niełatwych początków, dzięki swojemu wrodzonemu talentowi Bogusław Kaczyński skończył jednak ostatecznie nie tylko średnią szkołę muzyczną, ale i stołeczną Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. – Przyjechał do Warszawy, zamieszkał w bursie i chciał od razu poznać wszystkie stołeczne teatry: opera, operetka, filharmonia – opowiada Anna Lisiecka. – Jak mówił jego kolega z pokoju w bursie: „Boguś już wtedy potrafił opowiadać. Potrafił opowiedzieć nawet koncert w filharmonii” – mówi Lisiecka.
Spotkania z Adą Sari i Marią Callas
Na scenie błyszczeli wówczas Irena Eichlerówna, Mieczysława Ćwiklińska oraz młodzi aktorzy: Gustaw Holoubek, Ignacy Gogolewski. Ale Bogusława Kaczyńskiego interesowały nie tylko miejscowe wydarzenia muzyczne. Będąc uczniem szkoły w Warszawie, Bogusław Kaczyński jeździł za granicę; wszędzie za własne pieniądze. – Żeby jechać taniej, po drodze występował – opowiada Anna Lisiecka. – Opracował sobie monodram „Ada Sari” i po drodze dawał koncerty słowno-muzyczne. Występował w całej Polsce, zapraszano go też do Pragi – kontynuuje. Spotkanie z Adą Sari zaważyło na życiu autora „Dzikich orchidei”.
Czytaj też:
Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata
Ada Sari była legendą międzynarodowej sceny oper, śpiewała m.in. w La Scali pod batutą Arturo Toscaniniego. – Gdy usłyszała, że Bogusław Kaczyński zna i słyszy operę, zaczęła mu o wszystkim opowiadać – mówi Anna Lisiecka. – Był dobrze wychowany, bardzo przystojny. Ada Sari proponowała, by towarzyszył jej na spektaklach premierowych – dodaje. Adę Sari Bogusław Kaczyński poznał jeszcze w szkole średniej. Było to pierwsze z ważnych spotkań w jego życiu, drugim było spotkanie z Marią Callas. W 1973 roku, podczas otwarcia Teatro Reggio, udało mu się wejść na widownię podczas prób, co było zakazane. Maria Callas wypatrzyła go jednak i wygoniła z teatru. Podczas konferencji prasowej Maria Callas patrzyła na niego znacznie przychylniej niż na mniej przystojnych dziennikarzy. Widziała żar w jego oczach.
Początki kariery
Swoją niezwykłą karierę zaczynał od współpracy z ośrodkiem telewizyjnym w Poznaniu. Pierwszy etat dostał w 1974 roku w telewizji w Poznaniu. Zatrudnienie zaproponował mu dyrektor poznańskiego ośrodka telewizyjnego Zbigniew Napierała. Jego kariera szybko nabrała rozpędu. Niedługo później zaczął wstępować w programie Telewizyjny Ekran Młodych. Pojawiał się tam m.in. z Januszem Olejniczakiem, wówczas laureatem szóstej nagrody na Konkursie Chopinowskim, którego zwycięzcą był Garrick Ohlsson. Bogusław Kaczyński pozostawił po sobie setki audycji w radiowych i telewizyjnych archiwach, liczne artykuły oraz książki. Zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość audycji: Anna Lisiecka (autorka książki „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim”)
Data emisji: 17.04.2022
Godzina emisji: 23.43
djr