Szef Instytutu Książki: "Certyfikat dla małych księgarni" to sieć wsparcia, które jest absolutnie bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 12:07
- W takich miejscach nie tylko można znaleźć dobre książki, ale tam po prostu dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. My szukamy opowieści. Są nam one potrzebne do tego, żeby być w świecie, żeby zawiązywać z innymi relacje - mówił w Dwójce o programie "Certyfikat dla małych księgarni" Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
W ramach programu Instytutu Książki małe księgarnie i antykwariaty mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł
W ramach programu Instytutu Książki małe księgarnie i antykwariaty mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 40 tys. złFoto: s8/Shuttestock
  • Program "Certyfikat dla małych księgarni" ma na celu wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności.
  • Rozpoczęcie przedsięwzięcia Instytut Książki ogłosił w połowie 2022 roku.
  • Pierwszy etap programu podsumowaliśmy w audycji "Poranek Dwójki".

Działalność małych księgarni w dzisiejszych czasach obarczona jest wieloma trudnościami. Mechanizmy rynkowe zdecydowanie sprzyjają dużym sieciom, które stopniowo eliminują resztę konkurencji.

Taniej znaczy gorzej?

- Małe księgarnie nie są w stanie konkurować z dużymi sieciami sprzedażowymi ani ze sprzedażą internetową. Książka jest jedynym towarem, który jest przeceniany w dniu premiery i można ją nabyć w internecie za dużo mniejsze pieniądze. Z perspektywy zwykłego czytelnika/czytelniczki wydaje się to fantastyczne. Paradoks polega na tym, że to, co zaoszczędzimy, kupując książkę w internecie, po jakimś czasie stracimy. Gdy zniknie rynek księgarski, nie będziemy bowiem w stanie znaleźć dla siebie bogatej i różnorodnej oferty czytelniczej - przekonywał Grzegorz Jankowicz.

Pierwsza pomoc już popłynęła

Wsparcie dla lokalnych księgarni proponuje Instytut Książki, który uruchomił specjalny program. W ramach pierwszego etapu "Certyfikatu dla małych księgarni" rozdysponowanych zostało 3,5 mln zł. Pomoc, każdorazowo w wysokości 40 tys. zł, trafiła do 85 miejsc w całym kraju. Środki te mogą posłużyć właścicielom na promocję, koszty utrzymania i doradztwo, ale także na działania proczytelnicze.

- Program został stworzony kilka lat temu po to, żeby pomóc księgarniom cierpiącym także z powodu pandemii. Jest to pomoc znacząca, ale niewystarczająca, żeby zneutralizować wszystkie problemy, z którymi mierzą się te instytucje kultury, jakimi są małe księgarnie - przyznał gość Dwójki. 


Posłuchaj
19:51 Poranek Dwójki jankowicz 15.07.2024.mp3 Program "Certyfikat dla małych księgarni" Instytutu Książki (Poranek Dwójki) 

Przed rozmową z Grzegorzem Jankowskim wysłuchaliśmy głosów przedstawicieli branży: właścicielek księgarń w Tarnowie i Proszowicach w Małopolsce (autor: Paweł Pawlica).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Grzegorz Jankowicz (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 15.07.2024

Godz. emisji: 9.20

pg/kmp

Czytaj także

Koniec małych księgarni

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 17:30
Tylko w ubiegłym roku upadło w Polsce ponad 100 księgarń. Czy ten proces można zatrzymać albo spowolnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dane napawają optymizmem. Polacy czytają coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 13:01
Według aktualnych badań coraz chętniej sięgamy po książki - największy wzrost czytelnictwa obserwuje się wśród młodzieży. Właśnie w celu promowania postaw pro-czytelniczych realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
rozwiń zwiń