"Zasada Kopernikańska". Retrofuturystyczne instalacje i gry polskich artystów w Singapurze

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 11:32
- Poprzez naszą wystawę chcemy opowiadać w sposób lekki o sprawach fundamentalnych dla tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Świerkowski, kurator ekspozycji "Zasada Kopernikańska", która będzie prezentowana już wkrótce w muzeum sztuki i nauki w Singapurze.
Singapur, jedno z najnowocześniejszych miast na świecie, to idealna lokalizacja dla wystawy, która stawia fundamentalne pytania o przyszłość ludzkości - twierdzą twórcy ekspozycji Zasada Kopernikańska
Singapur, jedno z najnowocześniejszych miast na świecie, to idealna lokalizacja dla wystawy, która stawia fundamentalne pytania o przyszłość ludzkości - twierdzą twórcy ekspozycji "Zasada Kopernikańska"Foto: saiko3p/Shutterstock

"Zasada Kopernikańska" to projekt art & science. Wystawa w innowacyjny sposób łączy sztukę, naukę i interaktywne media.


Posłuchaj
13:13 Poranek Dwójki świerkowski 13.09.2024.mp3 Rozmowa z Janem Świerkowskim, kuratorem wystawy "Zasada Kopernikańska" (Poranek Dwójki) 

Jak wizyta w retro salonie gier

- Sami zastanawialiśmy się jak nazwać ten klimat, który chcemy stworzyć. W naszym początkowym zamyśle wystawa miała się nazywać "Casino Copernicus" i być miejscem, w którym podejmujemy ryzyko wypraw kosmicznych i ryzyko wymyślania przyszłości. Postanowiliśmy więc stworzyć klimat kasyna z lat 80. i 90. Wszystkie elementy scenografii nawiązują właśnie do takich miejsc - tłumaczył Jan Świerkowski, artysta specjalizujący się w łączeniu nauki ze sztuką.

Inspiracją był Lem

Na projekt składa się m.in. dziewięć gier, stworzonych we współpracy z Tomaszem Wlaźlakiem, które opowiadają o przyszłości i eksploracji kosmosu. Inspiracją przy ich powstawaniu były "Bajki robotów" Stanisława Lema.

- Tytuł tej książki sugeruje coś bardzo zabawnego, natomiast, gdy czyta się Lema widać tam pod spodem rzeczy, które są poubierane w jakieś słowotwórstwo i puszczają oko do czytelników, a tak naprawdę są bardzo poważnymi zagadnieniami natury moralnej, etycznej i filozoficznej. Podobnie jest u nas - zdradził kurator wystawy "Zasada Kopernikańska".

"Zasada Kopernikańska" w trasie

Ekspozycja będzie już wkrótce przez blisko cztery miesiące prezentowana w Singapurze, w tamtejszym muzeum nauki i sztuki. Są szanse, że stamtąd trafi prosto na Expo w japońskiej Osace. - Zabiegamy również o to, żeby później można ją było zobaczyć w Polsce - zdradził Jan Świerkowski.

Po wernisażu wystawy w Singapurze pod koniec września gry stworzone na potrzeby wystawy "Zasada Kopernikańska" zostaną udostępnione w sieci na specjalnej platformie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jan Świerkowski (artysta, kurator wystawy "Zasada Kopernikańska")

Data emisji: 13.09.2024

Godz. emisji: 9.20

pg/dz

 

Czytaj także

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 17:00
- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 19:00
- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń