Niecodzienna inicjatywa Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert "Jak rosła Orkiestra?"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 13:30
Wyjątkowa lekcja muzyki dla młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistów. Koncert zatytułowany "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawie" pod batutą szefa, maestro Michała Klauzy to niepowtarzalna okazja, by posłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej i poznać nietuzinkową historię. 
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy.  Koncert Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawiepowstał dzięki inicjatywie  Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest z myślą o młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistach
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyr. Michała Klauzy. Koncert "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego radia w Warszawie" powstał dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest z myślą o młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej oraz młodszych licealistachFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Jak orkiestra ewoluowała przez wieki? W jaki sposób ją budowano? Kto angażuje się w jej działanie? - Stowarzyszenie Muzyków Orkiestry Polskiego Radia zaprasza młodzież na nietuzinkowe widowisko. Opiekę merytoryczną nad koncertem objęła wybitna muzykolożka doktor Danuta Gwizdalanka. Przewodnikiem na czas muzycznej podróży będzie aktor Cezary Kosiński.

Posłuchaj
15:10 Poranek orkiestra 2024_11_13-08-31-36.mp3 Niecodzienna inicjatywa Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert "Jak rosła Orkiestra?" (Poranek Dwójki)

 

"Chcemy robić edukację" 

- Gdy mówi się o muzyce klasycznej, wspomina się o edukacji. Wszyscy chcą o niej mówić, ale nie jestem pewien, czy chcą ją robić - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia. - Będziemy grać ten sam program dla publiczności, która nie jest oczywista. Myślimy tutaj o młodzieży szkolnej. To propozycja dla późnych klas szkół podstawowych oraz dla młodych licealistów - dodał.

- W nietuzinkowy sposób będziemy chcieli przybliżyć tajniki orkiestry i zabrać publiczność w podróż po ostatnich trzystu latach. Pokażemy, jak rozrastał się aparat wykonawczy i do czego służyły instrumenty w poszczególnych okresach - wyjaśnił Piotr Kosarga, prowadzący II skrzypce w Orkiestrze. 

Czytaj także:


Lekcja z klasyką 

W czasie 45 minut (czyi klasycznej lekcji szkolnej) publiczność będzie mogła wysłuchać utworów należących do przebojów muzyki klasycznej. W programie znajdą się m.in. utwory A. Vivaldiego ("Zima" z "Czterech pór roku"), M.A. Charpentiera ("Te Deum"), L. van Beethovena (V Symfonia c-moll cz. I), F. Mendelssohna (IV Symfonia "Włoska" A-dur, cz. I) oraz H. Berlioza ("Marsz Rakoczego" z "Potępienia Fausta").

Solistą będzie utalentowany młody skrzypek, laureat wielu konkursów, Mateusz Izdebski. Z koncertu powstanie nagranie wideo, które trafi do dystrybucji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Projekt wydarzenia powstał dzięki współpracy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie oraz Stowarzyszenia Muzyków Orkiestry Polskiego Radia. Koncert został zaplanowany na piątek 15 listopada 2024 na godz. 12.00 w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Kajetan Prochyra (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia), Piotr Kosarga (prowadzący II skrzypce w Orkiestrze)

Data emisji: 13.11.2024

Godz. emisji: 8.30

am/zch/dz/wmk


Czytaj także

"Muzyka odzyskana". Michał Klauza: musieliśmy wyobrazić sobie aurę, o którą chodzi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:25
- Nie jest łatwo grać muzykę filmową do filmu, którego się nie widziało. Jest tak, że dobrze napisana muzyka ilustruje określone sytuacje. Mam przed sobą obie partytury i w zasadzie my sami, nie widząc tego obrazu, musieliśmy wyobrazić sobie pewną aurę, którą potrzebujemy stworzyć - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, przed dzisiejszym (8.05) koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia powieść noblisty. Mario Vargas Llosa postawił kropkę nad "i"?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 11:40
Rzecz o pasji, namiętnościach i pogoni za marzeniami, a wszystko to w otoczeniu kreolskiej muzyki, która tętni przez całą powieść. "To dla Pani ta cisza" jest według zapowiedzi ostatnią powieścią autorstwa Mario Vargasa Llosy. Czy noblista postawił tym samym kropkę nad "i" w swojej twórczości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Musica Privata już po raz 12. Czym jest muzyka prywatna?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 12:48
Festiwal Musica Privata to wydarzenie, które wcale nie jest prywatne, choć niektóre koncerty odbywają się w mieszkaniach. Jego nazwa nawiązuje do czegoś zupełnie innego. Skąd się wzięła i co oznacza termin muzyki prywatnej? 
rozwiń zwiń