Mikołajki Folkowe to festiwal interdyscyplinarny. Wiodącym tematem jest muzyka inspirowana muzyką tradycyjną, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując drogę, jak można dziś z niej korzystać. Oprócz koncertów będących osią festiwalu na „Mikołajkach” odbywają się liczne warsztaty, spotkania autorskie, prezentowane są filmy związane z kulturą ludową. Prezentują muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel „przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury”. [mat. festiwalu]
Inicjatorem festiwalu była Orkiestra Świętego Mikołaja. Artyści zapragnęli stworzyć scenę, na której spotkają się im podobni. Do dziś Mikołaje trzymają pieczę nad festiwalem, który odbywa się w lubelskim klubie studenckim Chatka Żaka.
Kto będzie gwiazdą tegorocznego - 34. już! - festiwalu? Ilu śmiałków wystąpi na mikołajkowej Scenie Otwartej - miejscu, w którym poznajemy muzyczne objawienia folku? O tym wszystkim około 9.30 opowiedzą Goście Poranka: Agnieszka Matecka-Skrzypek i Bogdan Bracha.
Ponadto w audycji:
7.20 Porcja propozycji etnowydarzeń na nadchodzące dni:
13, 14 grudnia, Lublin: Czapa Brodacza – warsztaty plastyczne przybliżające zwyczaj ze Sławatycz / 8.12, Przysucha: wernisaż wystawy „Boże Narodzenie” w Muzeum Oskara Kolberga / 7, 8 grudnia, Warszawa: koncerty „W oczekiwaniu” zespołu Dziczka / Barwne wydawnictwo książkowe Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pt. „Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków”
7.50 Historia Polskiego Folku z Wojciechem Ossowskim. Opowieść o Stanisławie Staszewskim, Bobie Dylanie i bardach lat 70. i 80. prowadzi nas w Historii polskiego folku w stronę Leonarda Cohena, a poprzez niego - do poety, tłumacza i głównego popularyzatora jego twórczości, Macieja Zembatego. Jak przypomina Wojciech Ossowski, sam był poetą i autorem piosenek, ale to głównie przez pryzmat Cohena dziś na niego patrzymy.
8.10 Monika Gigier rozmawia z Antoniną Tosiek, doktorantką UAM w Poznaniu, która poświęciła swoje badania pamiętnikarstwu chłopskiemu. Obecny zwrot ludowy w dużej mierze oddaje głos kobietom. Poznajemy losy chłopek, służących i robotniczek. W dużej mierze są to jednak herstorie zapośredniczone – czytamy o nich w książkach naukowych, w beletrystyce… A jeśli o losach naszych prababek możemy dowiedzieć się… bezpośrednio od nich?
08:21 PR2 2024_12_07-08-09-01 zwort ludowy.mp3 Pamiętnikarstwo chłopskie w zwrocie ludowym (Poranek Dwójki)
8.30 Oliwier Andruszczenko zapraszał do wspólnego świętowania jubileuszu Bum Bum Orchestar. 10 lat działalności zespołu to okazja do wspomnień i przemyśleń, współpracy artystycznej i muzycznych przygód. - Zaczęliśmy w trio z Mateuszem Wachowiakiem i Piotrem Jańcem, przygotowywaliśmy muzykę do teatru. Spektakl finalnie nie trafił na afisz, ale my zostaliśmy z naszą chęcią muzykowania. Miesiąc po miesiącu projekt rozrósł się do sześciu chłopa. To wzruszające i wspaniałe, że dziesieć lat mija, a my nadal spotykamy się, gramy koncerty, muzykujemy. Nie spodziewaliśmy się tego, ale z nas wypływa czysta prawda, szczerość i miłość do tego. To wyjątkowy stan! - mówił w audycji Oliwier Andruszczenko.
8.45 Przysłuchując się kolejnym odcinkom naszego cyklu, zdążyli się Państwo na pewno zorientować, że poszczególne regiony naszego kraju mogą poszczycić się bogatymi i bardzo różnorodnymi tradycjami hafciarskimi. Każdy haft jest zupełnie inny: nie tylko inaczej wygląda, ale nawet ma swoje regionalne określenia. Dziś przed nami dziurkowane hafciarstwo południowej Wielkopolski, którego nazwa brzmi dość enigmatycznie... W cyklu Aleksandry Stec Nasze Niematerialne - snutka golińska.
Rube Świnie
Bezkompromisowi i czuli Ślązacy
9.10 Kasia Dudziak z zespołu Rube Świnie zaprezentowała "Płytę CD" - świeżutki album grupy!
11:47 PR2 2024_12_07-09-15-06 rube.mp3
PLAYLISTA
***
Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (7.12) od godz. 7.00 zaprasza Aleksandrała Stec.
mg/at