Przywrócić głos. "Oida" - podróż w głąb mowy i historii pokoleń kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 12:15
Książkowa podróż w głąb odmian polszczyzny okazuje się niepostrzeżenie wędrówką przez niewysłowione wcześniej światy. Bohaterki Magda, Teresa i Jadzia to trzy generacje, trzy kobiety i trzy głosy. O czym rozmawiają? Co oznacza tytułowa "Oida"? 
Bohaterki Magda, Teresa i Jadzia to trzy generacje, trzy kobiety i trzy głosy. O czym rozmawiają? Co oznacza tytułowa Oida?  Zdjęcie ilustracyjne.
Bohaterki Magda, Teresa i Jadzia to trzy generacje, trzy kobiety i trzy głosy. O czym rozmawiają? Co oznacza tytułowa "Oida"? Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Ilona Kozhevnikova

Bohaterki powieści, choć łączą je więzy rodzinne, mówią innymi językami. Różnice wynikają z ich pochodzenia i czasów, w których dorastały.  "Oida" to opowieść o wstydzie, który pali, gdy w dyskusji wtrąci się regionalizm oraz o poczuciu nieprzystawalności do biurowców lub widowni teatrów. Jak zaznacza autorka, tytuł oznacza także wstyd związany z upokorzeniem i odebraniem kobietom przywileju mowy.


Posłuchaj
15:35 _PR2 (mp3) 2024_12_17-08-33-07.mp3 Przywrócić głos. "Oida" - podróż w głąb mowy i historii pokoleń kobiet (Poranek Dwójki)

 

Trzy bohaterki - trzy głosy 

- Chciałam o tym opowiadać. "Oida" składa się głównie z kobiet i z ich głosów. W książce jest mowa o trzech pokoleniach. Każde z nich ma trochę inny wydźwięk i historię - zaznacza w Dwójce Marta Michalak, autorka książki. - Sporym wyzwaniem przy konstruowaniu głosów kobiet w tej książce była ich różność. Od razu wiedziałam, że chcę, żeby była to opowieść o mówieniu, o tym co i jak się mówi. Jak słowo wpływa na świat, który widzimy - wyjaśniła. 

Czytaj także:

Podróż przez pokolenia 

- Najmłodsza bohaterka mówi językiem mojego pokolenia. To ktoś, kto jedną nogą został w małym mieście, a drugą jest już w stolicy. Godzi dwa różne światy i mówi w zasadzie trzecim językiem - powiedziała gościni Dwójki. - Na początku myślałam, że będą tylko dwie bohaterki - matka i córka. Bliski i naturalny był mi dialog między dwoma generacjami. Rodzice mojego pokolenia zostali w mniejszych miejscowościach. Dla mnie jest to opowieść dwuetapowa, bo ich pokolenie z kolei wyszło z małych wsi. Każda z kobiet opisanych na kartach tej opowieści dorastała winnych warunkach. Wychodząc z nich, mówi w życiu zupełnie innym językiem - podkreśliła w rozmowie Marta Michalak.

Marta Michalak w swojej debiutanckiej powieści odważnie, krytycznie i czule przywraca głos kobietom, różnym pod względem pochodzenia i wieku. "Oida" została wyróżniona pierwszą nagrodą w konkursie na najlepszą pracę powstałą w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów działających na Wydziale Polonistyki UW.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Marta Michalak (autorka książki "Oida")

Data emisji: 17.12.2024

Godz. emisji: 8.30

zch/am 

Czytaj także

Zawód: śpiewak operowy. Z czym muszą mierzyć się artyści?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 17:48
- Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - przyznała w Dwójce Anna Dębowska. W swojej książce "Śpiewacy eksportowi" przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów. W Programie 2 Polskiego Radia opowiedziała m.in. o tym, z czym muszą się mierzyć i jakich wyborów dokonywać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 18:01
- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
rozwiń zwiń