Tematyka żydowska w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 11:00
W piątkowym mówiliśmy o wystawach w Płocku i w Krakowie poświęconych Holokaustowi oraz historii Żydów.
Audio
  • Leonard Sobieraj, Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku o Muzeum Żydów Mazowieckich oraz Monika Bednarek z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o wystawie w Aptece pod Orłem
  • Ewa Konstancja Bułhak o spektaklu – premierze Teatru Narodowego – składającym się z utworów Jerzego Wasowskiego "Siodło pegaza"
  • Paweł Mykietyn rekomenduje utwór Radiohead
Menora - żydowski świecznik siedmioramienny
Menora - żydowski świecznik siedmioramienny Foto: Ariely/Wikipedia, lic. CC

W Krakowie dobiegły końca prace nad nową wystawą stałą w Aptece pod Orłem, oddziale Muzeum Historii Krakowa mieszczącym się na terenie dawnego getta i upamiętniającym Holokaust krakowskich Żydów oraz postać Tadeusza Pankiewicza, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nowa wystawa, pomyślana jako swoiste muzeum-laboratorium pamięci, zostanie otwarta w przypadającą w marcu, 70. rocznicę likwidacji przez Niemców krakowskiego getta.
W Płocku natomiast inauguruje swoją działalność Muzeum Żydów Mazowieckich. Muzeum znalazło swoją siedzibę w Synagodze Płockiej przy ul. Kwiatka 26. Nowa siedziba to odrestaurowana z pieniędzy unijnych zabytkowa bożnica. Teraz wnętrze wypełniają nowoczesne ekspozycje przybliżające codzienne życie społeczności żydowskiej.
Gośćmi "Poranka" byli: Leonard Sobieraj, Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, którego oddziałem jest Muzeum Żydów Mazowieckich, oraz Monika Bednarek z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, kuratorka i współtwórczyni koncepcji wystawy w Aptece pod Orłem.
W audycji rozmawialiśmy również z Ewą Konstancją Bułhak o spektaklu – premierze Teatru Narodowego – składającym się z utworów Jerzego Wasowskiego "Siodło pegaza".
Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i cykl "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki poleca kompozytor Paweł Mykietyn). W piątkowym "Poranku" kompozytor polecał utwór gruby Radiohead.

Nie zabrakło również płyty tygodnia, którą jest wyjątkowy album z utworami Ryszarda Straussa, Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Pendereckiego. Wykonawcy to: skrzypek Jakub Haufa, pianista Marcin Sikorski i altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka. Jest to wspólna produkcja firmy CD Accord i Programu Drugiego. Jak zawsze mieliśmy też mieli dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.
Audycję poprowadził Paweł Sawicki.
15 marca (piątek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się Żydzi
Czytaj także

Ratowali Żydów. Powstanie muzeum im. Rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 17:04
Najprawdopodobniej już w kwietniu powinna ruszyć budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów Na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzec 1968. Dworzec Gdański – miejsce pożegnania z Polską

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 13:00
Ważnym miejscem wydarzeń, które miały miejsce 45 lat temu jest Dworzec Gdański w Warszawie. To właśnie tam osoby pochodzenia żydowskiego żegnały się z Polską.
rozwiń zwiń