Gauden: boję się iść do lekarza, który nie czyta...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 12:00
- Nie będziemy nowoczesnym społeczeństwem bez sprawnej sieci bibliotek publicznych, za to z systemem kształcenia, który zniechęca do czytania - mówi dyrektor Instytutu Książki w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.
Audio
  • Gauden: boję się iść do lekarza, który nie czyta... (Dwójka/Poranek Dwójki)
Grzegorz Gauden
Grzegorz GaudenFoto: Matěj Baťha, wikipedia, lic. CC

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés. Tego dnia Katalonki otrzymują w prezencie czerwone róże (symbol zwycięstwa Św. Jerzego nad smokiem), a mężczyźni książki.

Ten piękny obyczaj próbują przeczepić na polski grunt krakowscy księgarze. Ale kondycja polskiego czytelnictwa zdaje się wymagać bardziej zdecydowanych, mniej symbolicznych działań. Według badań Biblioteki Narodowej ponad 60% Polaków nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki, a po 7 lub więcej lektur sięgnęło zaledwie 11% naszych rodaków. - Nie marzę o drugiej Szwecji, gdzie czyta 80% obywateli, ale sytuacja jest naprawdę katastrofalna. Jednodniowe święto książki, choć potrzebne, nie rozwiąże problemu - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Gauden.

Dyrektor Instytutu Książki zwrócił uwagę, że nie czytają także ludzie z wyższym wykształceniem - inżynierowie, lekarze, prawnicy. Jednak prawdziwym problemem jest sytuacji ludzi gorzej wyedukowanych, biedniejszych, mieszkających na prowincji. - Wysokie ceny książek oraz brak nawyku czytania prowadzi do realnego wykluczenia społecznego. Jedyny kontakt z kulturą zapewnia większości Polaków telewizja... - ubolewał Gauden w rozmowie z Marcinem Pestą.

Nasz gość przedstawił konkretną receptę na rozwiązanie tego problemu. Po pierwsze trzeba inwestować w rozwój sieci lokalnych bibliotek. Bibliotek nowoczesnych: udostępniających za darmo prasę, filmy, dostęp do internetu, mających szansę stać się - na wzór skandynawski - realnymi centrami życia społeczno-kulturalnego. Realizacji tego celu służą już specjalne programy rządowe. Druga kwestia to zmiana systemu edukacji, który - zdaniem Gaudena - przygotowuje obecnie wyłącznie do rozwiązywania testów, nie sprzyja samodzielnemu myśleniu i czytaniu dłuższych tekstów.

A co zrobić z problemem monopolu na polskim rynku księgarskim? I jaka jest ulubiona książką Grzegorza Gaudena? Odpowiedzi w nagraniu z "Poranka Dwójki".

W "audycji poznaliśmy tez laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, wśród których nie zabrakło dziennikarzy Dwójki...

Czytaj także

60 procent Polaków przez rok nie tknęło książki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 12:10
Z czytaniem u Polaków coraz gorzej – zastraszająco złe wyniki przynosi tegoroczne badanie Biblioteki Narodowej. Tylko 10 procent przeczytało w ciągu roku przynajmniej siedem książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 07:00
Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Tomasz Mościcki i Joanna Kulmowa to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarz Dwójki wśród laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:32
Tomasz Mościcki, znany słuchaczom Dwójki teatrolog, a także Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Joanna Kulmowa to twórcy wyróżnieni w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki promuje czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 12:20
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki. Doroczne święto mające promować czytelnictwo ustanowiło UNESCO w 1995 roku. Postanowiliśmy sprawdzić jak ten dzień będzie wyglądać w Polsce.
rozwiń zwiń