Byli żołnierzami i walczyli z bronią w ręku. Służyli, dając koncerty i organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić bliskich. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty.
Mieczysław Fogg: śpiewam, więc jestem
"Artyści '44" to najnowsza książka Agnieszki Cubały przedstawiająca prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w sierpniu 1944 roku. Wśród artystów, którzy w sierpniu 1944 roku znaleźli się w walczącej Warszawie, był m.in. Mieczysław Fogg.
- Mieczysław Fogg powiedział, że śpiewanie pozwoliło mu przetrwać. Z humorem i pozornie lekko o tym opowiadał, ale powiedział coś takiego: "śpiewam, więc jestem", to śpiewanie stanowiło oś, wokół której on miał się czego chwycić psychicznie - wyjaśniała autorka opracowania.
Zobacz także: Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia
Agnieszka Cubała przekonywała, że powstańcze koncerty tak wielkich gwiazd pozwalały też przetrwać innym powstańcom.
- To był moment, w którym mogli chociaż na chwilę zapomnieć o strasznej, dramatycznej, traumatycznej rzeczywistości, mogli na chwilę wrócić do swojego starego świata, który na ich oczach zamieniał się w ruinę. Mogli na chwilę przestać myśleć o tym, co dzieje się z ich rodziną, gdzie jest matka, gdzie mąż, na chwilę mogli zapomnieć o śmierci swoich bliskich. Muzyka zabierała ich w zupełnie inne rewiry - mówiła.
Etiuda rewolucyjna w powstańczej Warszawie
Autorka książki, a zarazem wieloletnia badaczka dziejów Powstania Warszawskiego zaznaczała również, że muzyka pełniła też rolę mobilizującą powstańców do walki, i nie chodzi tu tylko o śpiewane przez nich powstańcze piosenki.
- Jak pan Jan Ekier grał Etiudę rewolucyjną, to potrafiło to poderwać do walki oddział powstańców, którzy właśnie - wykończeni - wrócili ze swojego stanowiska - mówiła Agnieszka Cubała.
W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
14:47 Dwojka Poranek Dwojki 2022_08_01-16-33-31-1.mp3 "Artyści '44". Muzycy i aktorzy na barykadach (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Agnieszka Cubała (autorka publikacji "Artyści '44")
Data emisji: 1.08.2022
Godzina emisji: 16.30
mg