29:54 O wszystkim z kulturą Dwójka 8 wrzesień 2021 17_30_16.mp3 Joanna Wnuk-Nazarowa o operze "Wanda" do tekstu Cypriana Kamila Norwida (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prapremiera opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej
"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej jest drugą na świecie, po "Vandzie" Antonína Dvořáka, ukończoną i wystawioną operą poświęconą legendarnej polskiej władczyni. To też pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznych opery.
Norwid wyssany z mlekiem matki
- Miłość do Norwida mam dzięki mojej mamie. Matka moja mieszkała przed wojną z rodzicami w Gdyni, w Szkole Morskiej, gdzie jej ojciec był kierownikiem warsztatu. Zostali wypędzeni, bo nie przyjęli Eingedeutsch - wspominała Joanna Wnuk-Nazarowa. - Całe to wypędzenie, przemieszczanie się, matka nosiła w plecaku wielki tom Norwida, to się nazywało "Dzieła zebrane".
Jako mała dziewczynka, ciężko chorująca na zapalenie osierdzia sercowego, Joanna czytała właśnie tego "przenoszonego" Norwida. - Najbardziej pociągały mnie sztuki. W tym "Wanda" i "Krakus" - mówiła.
Czytaj także:
Obecnie, po 170 latach od wydania, "Wanda" – misterium Cypriana Kamila Norwida zyskuje swoją wersję muzyczną. W piątek, 10 września, na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu odbędzie się prapremiera opery Joanny Wnuk-Nazarowej, która - jak podkreśliła - nie napisała do swojej opery libretta na podstawie Norwida, a jedynie użyła słów tego misterium.
Aleksandra Olczyk śpiewa arie wielkich mistrzów [ZOBACZ WIDEO]
Opowieść o miłości niemożliwej
Pamiętających słowiańską legendę "o Wandzie, co Niemca nie chciała" zaskoczy treść tego dramatu. Władczyni Lechitów popada w melancholię, zakochuje się bowiem – wbrew sobie, ale i z wzajemnością – w wodzu germańskim Rytygierze. Kobieta staje przed poważnym dylematem – postawić swoje szczęście ponad dobro ludu?
- Ona jest pierwszy raz w życiu zakochana - opowiadała kompozytorka. - Usiłuje sama sobie wytłumaczyć, że potrzebuje mężczyzny, żeby rządzić.
Cóż, kiedy ukochanym jest pragnący podbojów bezbożnik? - Wanda jest piękna, mądra, lud wybiera ją demokratycznie na króla i Norwid to podkreśla, że mówi do Rytygiera: "lud mnie postawił na szczycie jako najbielszy śnieg". Jest niejako figurą Jadwigi Andegaweńskiej - tłumaczyła Joanna Wnuk-Nazarowa. - Norwid szkicuje bardzo dokładną charakterystykę postaci niejednowymiarowych.
Transmisja światowego prawykonania opery "Wanda" w Programie 2 Polskiego Radia 10 września 2021 roku o godz. 20.30, także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (kompozytorka)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 17.30