"Wehikuł czasu" Herberta George’a Wellsa w interpretacji Marcina Trońskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:59
"Wehikuł czasu", wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Fragmenty tego tytułu w cyklu "Książka do słuchania" czyta Marcin Troński. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.15.
Marcin Troński
Marcin TrońskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Herbert Wells podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w "Wehikule czasu" pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.

Fragmenty powieści na antenie Dwójki czyta Marcin Troński.

***

Na cykl "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30. Pierwszy fragment wyemitowano 22 lipca br.

dz

Czytaj także

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 13:00
"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 11:55
- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugenia Kuzniecowa i "Drabina" - opowieść o poczuciu winy i traumie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 08:55
W swojej drugiej książce, zatytułowanej "Drabina", Eugenia Kuzniecowa opowiada historię Tolika, młodego mężczyzny, który kupił upragniony dom w Hiszpanii. Trzy dni po tym, jak się do niego wprowadził, Rosja zaatakowała jego ojczyznę Ukrainę. Świat bohatera wywrócił się do góry nogami. Wszystko, przed czym uciekał, wróciło. Schronienie w wymarzonym domu Tolika znaleźli członkowie jego rodziny…
rozwiń zwiń