Krzysztof Franaszek: chcę się zbliżyć do takiej katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:00
- Małe katastrofy, jak upadek zawieszonego obiektu, wydarzają się, a ja balansuję na tej granicy, żeby emocje i napięcie utrzymywać i wzmacniać. To jest cykl prac, w których pracuję z grawitacją i zawieszeniem, niepewnością i zatrzymaniem - tak o swojej wystawie "Chwila przed katastrofą" mówił w Dwójce Krzysztof Franaszek.
Krzysztof Franaszek
Krzysztof FranaszekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
09:11 Wybieram Dwójkę 202.2021 Franaszek.mp3 Rozmowa o wystawie "Chwila przed katastrofą" z jej twórcą - Krzysztofem Franaszkiem (Wybieram Dwójkę)

 

13 lutego odbędzie się wernisaż otwierający wystawę rzeźb i instalacji Krzysztofa Franaszka zatytułowaną "Chwila przez katastrofą". Choć do oficjalnego otwarcia pozostał ponad tydzień to prace można już oglądać w galerii Oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Tytułowe katastrofa ma w rzeźbach i instalacjach dwojakie znaczenie - z jednej strony odnosi do napięcia w oczekiwaniu na nagłość zmian, z drugiej nawiązuje do nietypowych form prezentacji rzeźb, które są zawieszone w powietrzu.

- Moje prace są dysharmonicznie zachwiane i sprawiają wrażenie niebezpieczeństwa. Wzbudza to emocje w widzu, który nie czuje się zbyt pewnie i jednocześnie oczekuje, że może coś się wydarzy, może coś się poruszy - opowiadał Krzysztof Franaszek.

Środki wyrazu, jakimi w swoich pracach posługuje się artysta, to praca na wysokim kontraście, wykorzystanie materii smoły lub ziemi, ostrego światła i "walki z grawitacją". Znaczące jest również wykorzystanie przestrzeni galerii Oranżeria, której przeszklone ściany i duża ilość światła umożliwiają widoczność wystawy również z Parku Rzeźby.

Autor wskazuje, że prace zebrane w Orońsku stanowią jego reakcję na niepewną i zmienną współczesność. Zwraca uwagę również na to, że wykorzystanie na przykład ostrego światła ma znaczenie w interpretacji rzeźb - Trzeba trochę pobyć w galerii, żeby się przyzwyczaić i zacząć czuć ten moment - mówił artysta.

Choć pandemiczny rok 2020 odcisnął swoje piętno na działalnościach muzealnych i artystycznych, to Krzysztof Franaszek spożytkował ten czas jak najlepiej. - Paradoksalnie czas pandemii jest dla mnie twórczym czasem, gdzie wystawiałem na różnych wystawach zbiorowych. Co prawda, te wystawy nie były tak szeroko dostępne, ale jestem cały czas w procesie twórczym.

Zapraszamy na wystawę "Chwila przed katastrofą" Krzysztofa Franaszka, a także do odwiedzenia Parku Rzeźby w Orońsku w pięknej, zimowej scenerii, albowiem, jak zapowiada artysta, "to może być dobry weekend z kulturą".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Krzysztof Franaszek (rzeźbiarz)

Data emisji: 2.02.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Nauka, sztuka, pasja. Słów kilka o konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:13
- Konserwacja i restauracja obiektów to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja - mówi w "Poranku Dwójki" dr hab. Monika Jadzińska, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na czym polega praca konserwatora oraz jak nauczyć tego fachu, o tym w rozmowie z Marią Czok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. "Dążymy, żeby spotkać się twarzą w twarz"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:20
- To jest instalacja, w której każdy z nas będzie mógł zagrać i zobaczyć swoją sylwetkę, i swoje poszukiwanie miejsca w przedziwnej architekturze, gdzie górują nie korony drzew, a ich kłącza i korzenie - mówiła w "Poranku Dwójki" Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
rozwiń zwiń