Porcelana i Bellotto na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 17:03
Nowa wystawa, którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie, prezentuje m.in. XVIII-wieczne porcelanowe naczynia, których dekoracje inspirowało malarstwo i grafika oraz oryginalne ryciny Bernarda Bellotta. Szczegóły przedstawiliśmy w poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę".
Plakat wystawy Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle
Plakat wystawy "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle"Foto: materiały prom.

Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porcelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, w szczególności pracach Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem - to fragment opisu wystawy "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle", o której mówiliśmy w Dwójce.

Wystawa przygotowana została w związku z obchodami 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta. Porcelanowe obiekty zestawione zostały z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami. Łącznie prezentowanych jest 29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Königstein, a także reprodukcje innych pierwowzorów.

Jak powstawały widoki na porcelanowych przedmiotach oraz jaką rolę w zorganizowaniu wystawy odegrał miśnieński dzbanek do kawy króla Stanisława Augusta - o tym rozmawialiśmy z dr Anną Szkurłat - kuratorką nowej ekspozycji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawę można oglądać do 4 września.

Posłuchaj
12:26 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2022_06_13-16-30-46.mp3 Dr Anna Szkurłat zaprasza na wystawę "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Poprowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Anna Szkurłat (kuratorka ekspozycji)

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Kornelia, matka Grakchów". Obraz Angeliki Kauffmann na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:00
- Z całą pewnością jest to ważny element zbiorów zamkowych świetnie pasujący do klasycystycznych wnętrz, które pozostawił po sobie Stanisław August Poniatowski. Mamy kłopot, gdzie to dobrze wyeksponować na wystawie stałej, na razie mamy specjalnie przygotowany panel w Sieni Wielkiej - mówił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń