"Czarny pokój", czyli Studio Eksperymentalne PR w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 20:19
- Od początku kładziemy nacisk na to, że to ma być żywe przedsięwzięcie. Nie muzealna rekonstrukcja pewnego fenomenu architektonicznego, tylko rekonstrukcja pewnej estetyki dźwiękowej i stworzenie realnego warsztatu pracy dla współczesnych twórców - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współkurator projektu "Czarny pokój" realizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskie Radio.
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne Foto: Archiuwm PR

Powrót SEPR

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia było ewenementem na skalę światową i jednym z miejsc, w którym formowała się nasza nowoczesność. Choć jest znane głównie z innowacyjnych dźwięków, miało swoją przestrzeń. Słynny "Czarny pokój" zaprojektowany przez Zofię i Oskara Hansenów wkrótce zostanie odrestaurowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Polskie Radio jest partnerem strategicznym tego projektu.

- W tej chwili dysponujemy już gotowym projektem architektoniczno-wielobranżowym. W momencie oddania budynku MSN do użytku, co nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku, możemy już wejść z pracami budowlanymi i instalacyjnymi, mającymi na celu odtworzenie "Czarnego pokoju" według oryginalnego projektu Oscara Hansena, wyposażonego w historyczne urządzenia wypożyczone na mocy umowy o współpracy z Polskim Radiem, a także doposażonego we współczesne, cyfrowe rozwiązania do obróbki i rejestracji dźwięku - tłumaczył Paweł Nowożycki, współkurator projektu.

Z myślą o współczesnych twórcach

Zofia i Oskar Hansenowie oraz ich koncepcja formy otwartej należą do założycielskich postaw Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowę wyraźnie już widać w centrum Warszawy. Muzeum pnie się w górę, a jednocześnie rozwijają się grupy publiczności zorganizowane wokół jego przyszłych funkcji. Budynek Muzeum o gładkich, białych ścianach będzie skrywał w środku małe czarne serce.

Rekonstrukcja legendarnego wnętrza Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w pobliżu pomieszczeń edukacyjnych będzie czymś więcej niż zabytkiem, stanie się narzędziem używanym przez kolejne pokolenia artystek i artystów.


Posłuchaj
10:46 Dwojka_Wybieram_Dwojke_czarny_pokoj_ok_2023_02_27-17-08-52.mp3 Paweł Nowożycki i Michał Mendyk o projekcie "Czarny pokój" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Wybieram Dwójkę) 

Otwarcie "Czarnego pokoju" w nowej siedzibie MSN w Warszawie planowane jest na czerwiec 2024 roku.

[korzystano ze strony artmuseum.pl]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Paweł Nowożycki i Michał Mendyk (współkuratorzy projektu "Czarny pokój" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 17.10

pg

Czytaj także

Gratka dla graczy. Gra oparta na Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 21:52
Przez blisko pół wieku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia powstawała pionierska muzyka elektroniczna. Dziś te dźwięki stały się inspiracją do gry zatytułowanej "Odgłos", będącej eksperymentem artystycznym prowadzącym gracza przez świat pełen instrumentów i dźwięków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera radiowa rozkwitła dzięki technice

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 17:35
- Od zarania idei przekazywania dźwięku na odległość muzyka operowa była obecna. Teatr wyobraźni i brak warstwy wizualnej w radiu w najmniejszym stopniu nie przeszkadza - mówił w audycji "Dwie do setki" maestro Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń