25:18 Dwójka 29 marzec 2021 Poranek Dwójki Penderecki.mp3 Waldemar Dąbrowski, Szymon Nehring i Łukasz Borowicz wspominają maestro Krzysztofa Pendereckiego (Poranek Dwójki)
Muzyka, którą zostawił, wpisze się na trwałe w dorobek kulturowy ludzkości - tak o twórczości Krzysztofa Pendereckiego mówi Waldemar Dąbrowski. Zmarłego kompozytora wspominaliśmy z dyrektorem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, która to instytucja zawsze była jednym z ukochanych domów artystycznych maestro. O muzyczne spotkania z dziełami maestro zapytaliśmy także dyrygenta Łukasza Borowicza. Poprosiliśmy też o swoje osobiste wspomnienia związane z profesorem pianistę Szymona Nehringa.
Polskie Radio Dwójka Wydarzenia Dwójka wspomina Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę śmierci kompozytora
Wspomnienie Waldemara Dąbrowskiego
- Radość i satysfakcja, że kogoś takiego spotkałem na drodze swojego życia i świadomość, że po śmierci artysty zostaje dzieło, daje ulgę. O Krzysztofie nie umiem jeszcze mówić w czasie przeszłym, choć to już minął rok, bo wciąż mam w pamięci nasze ostatnie spotkanie - mówił Waldemar Dąbrowski.
Gość Dwójki podkreślił, że Krzysztof Penderecki był twórcą narodowym. Czyli takim, którego dzieła dotykają najistotniejszych doświadczeń narodu i państwa. - Krzysztof Penderecki był artystą narodowym w tej linii pierwszorzędnej. Jego dzieła dotykały najistotniejszych doświadczeń naszego narodu i państwa. Oczywiście największe z nich to Requiem polskie, niezwykłe dzieło, które powstawało na przestrzeni 25 lat, a wszystko zaczęło się od odsłonięcia Pomnika Stoczniowców - wspominał gość Dwójki.
Waldemar Dąbrowski przypomniał także wybitne utwory kameralne maestro Pendereckiego oraz operę Czarna maska.
Czytaj także:
Wspomnienie Szymona Nehringa
- Krzysztof Penderecki był jedną z najbardziej niesamowitych osób, jakie poznałem w życiu - mówił pianista Szymon Nehring. - Każde spotkanie z profesorem było dla mnie bardzo onieśmielające, ale on zawsze emanował wielkim ciepłem i wiarą w to, że wybiera mnie z jakiegoś powodu - dodał.
Gość Dwójki podkreślił, że najważniejsza rzecz, jakiej nauczył go maestro Penderecki to wiara we własne pomysły interpretacyjne.
Wspomnienie Łukasza Borowicza
- W muzyce profesora Krzysztofa Pendereckiego zawiera się całe XX-wieczne i z początków XXI w. podejście do instrumentów, orkiestry, do głosu, chóru jako zespołu. Wszystkie środki wykonawstwa muzycznego, instrumenty, rodzaje wykonawstwa muzycznego najpierw profesor sprzęga w awangardę, którą tworzy, a później z tej awangardy wychodzi, dając tym instrumentom ponownie powrót do możliwości, które eksplorował neoromantyzm, czy pierwsza połowa XX wieku - mówił dyrygent Łukasz Borowicz.
- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw. Tych instrumentalnych fascynacji profesora było chyba tyle, ile instrumentów - wspominał gość Dwójki.
Krzysztof Penderecki. Serwis specjalny
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Opery Narodowej), Szymon Nehring (pianista), Łukasz Borowicz (dyrygent)
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 9.30
nk