Wybitni poeci na Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 15:37
Wybitni poeci polscy i zagraniczni, w tym po raz pierwszy Andrzej Sosnowski, są gośćmi Festiwalu Miłosza w Krakowie. W świętowanym Roku Miłosza wydarzenie jest rekordowo długie, a do miasta zjechali się wybitni twórcy i poeci. O festiwalu - na jego półmetku - w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedziała Dorota Gacek.
Poeta Andrzej Sosnowski podczas odbierania nagrody za całokształt twórczości na uroczystej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2017 roku
Poeta Andrzej Sosnowski podczas odbierania nagrody za całokształt twórczości na uroczystej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" w 2017 rokuFoto: Maciej Kulczyński/PAP
  • Podczas święta poezji uczestnicy mogą spotkać m.in.: syryjską poetkę Rashę Habbal, słoweńską autorkę Katję Gorecan, białoruskiego twórcę Dmitra Strocewa, łotewską poetkę Inge Gailę oraz łotewskiego poetę i tłumacza utworów Miłosza - Mārisa Salējsa.
  • Na festiwalu goszczą również: hiszpańska autorka Yolanda Castaño, Hinemoana Baker z Nowej Zelandii, urodzony w Rydze Siemion Chanin oraz niemieckie twórczynie Birgit Kreipe i Nadja Küchenmeister.
  • Wśród planowanych premier znalazł się zbiór korespondencji patrona festiwalu i poety Tymoteusza Karpowicza z lat 1965-2003.
  • Główne lokalizacje festiwalowych wydarzeń to Pałac Potockich, Spółdzielnia Ogniwo i Willa Decjusza.
  • Wydarzenia są darmowe, chociaż należy się wcześniej zapisać, by odebrać wejściówki. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie miloszfestival.pl.

- To wyjątkowa edycja z wielu powodów - podkreśla kurator festiwalu Szymon Kloska. Jak podają organizatorzy, do miasta przyjechała rekordowa liczba gości. Swoje premiery ma łącznie około 30 książek poetyckich.

Zbiór esejów "Ziemia Ulro" i tom poetycki "Ocalenie"

W ramach Festiwalu Miłosza prezentowane są też nowe wydania zbioru esejów "Ziemia Ulro" i tomu poetyckiego "Ocalenie" - te dwa to, jak określają twórcy festiwalu, "prawdziwe perełki dla wielbicieli poezji Czesława Miłosza". Od tytułu tomu "Ocalenie" tegoroczna edycja zaczerpnęła swoje hasło przewodnie. - Po raz kolejny wśród festiwalowych wątków pojawią się wojna i przemoc. "Ocalenie" to książka, która zbiera najważniejsze teksty poetyckie Miłosza napisane w czasie okupacji. W tych tekstach, oskarżycielskich i bezwzględnych, znajdujemy pytania o postawę świadków przemocy, bierność i możliwości przeciwstawienia się złu - zauważa Szymon Kloska.

Czytaj także:

Festiwal z polskim środowiskiem poetyckim

- Festiwal powstał przy udziale całego polskiego środowiska poetyckiego. W jego tworzenie włączeni są niemalże wszyscy wydawcy poezji w Polsce, ale i wielu partnerów. Bardzo cieszy mnie wspólnotowy, spółdzielniany wręcz charakter Festiwalu Miłosza, bo wszyscy się czują za niego współodpowiedzialni - zaznaczył kurator.

Główne lokalizacje festiwalowych wydarzeń to Pałac Potockich, Spółdzielnia Ogniwo i Willa Decjusza. Wydarzenia są darmowe, chociaż należy się wcześniej zapisać, by odebrać wejściówki.

Program Festiwalu Miłosza 2024

W programie znalazły się spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Andrzeja Sosnowskiego, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia.

Posłuchaj
08:09 PR2 2024_07_02-16-12-27.mp3 Wybitni poeci na Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie (Wybieram Dwójkę)

 

Wśród wybitnych gości zagranicznych są m.in. znawcy twórczości polskiego noblisty, jak i nagradzani poeci różnych kręgów kulturowych.
Cynthia Haven opowie o swojej książce "Czesław Miłosz: A California Life", której premiera polskiego wydania odbędzie się na festiwalu. Uznana badaczka zabierze głos nie tylko podczas spotkania wokół kalifornijskiego okresu życia Czesława Miłosza, lecz także wygłosi wykład mistrzowski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Autorka materiału: Dorota Gacek

Data emisji: 3.07.2024

Godzina emisji: 16.12

IAR/zch/kormp

Czytaj także

Laureaci XIX Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory" 2025

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 11:00
https://reportaz.polskieradio.pl/artykul/3475914,XIX-Ogolnopolski-Konkurs-o-Nagrode-Reporterska-Polskiego-Radia-MELCHIORY-2025-Polskie-Radio-czeka-na-zgloszenia-do-20-lutego
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paderewski na Ujazdowie". Karol Radziwonowicz na inaugurację cyklu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 17:00
- Nigdy nie zapomnę, jak od dziecka mój ojciec mówił, że artysta gra swoim wnętrzem. Im to wnętrze jest bogatsze, tym bogatsza może być sztuka artystyczna. I taką postacią Ignacy Jan Paderewski - mówił w Dwójce pianista Karol Radziwonowicz, który wystąpi w ramach cyklu koncertów "Paderewski na Ujazdowie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zamachowski z nagrodą za niepokorność na festiwalu Tofifest. "Nie zawsze jest szampan"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 18:04
W Toruniu zakończył się 22. Festiwal Filmowy Tofifest. W programie były pokazy filmów oraz spotkania z ich autorami. Zbigniew Zamachowski, który był jurorem na festiwalu, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o swoich refleksjach na temat pokory. Ocenił również poziom filmów na tegorocznym festiwalu w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O morzu" - kolejna część "Mistrzów opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 18:00
Seria "Mistrzowie opowieści" to antologia tekstów, tym razem poświęcona morzu. Znajdą się w niej autorzy klasyczni i współcześni, a same teksty to opowiadania, poezja, fragmenty reportaży, a nawet baśń. O szczegółach w "Wybieram Dwójkę" (2.07) opowie nam kurator serii - Justyna Czechowska.
rozwiń zwiń