"Wawel o zmierzchu". Na finał festiwalu IX Symfonia Beethovena po polsku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 17:34
- Zamek Królewski na Wawelu nie ma konkurencji. Jest to miejsce tak nacechowane symbolicznie, historycznie... Ma to swoje piękno, a latem ma swoją muzykę - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczna Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Letni Festiwal Muzyczny Wawel o zmierzchu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Krakowie
Letni Festiwal Muzyczny "Wawel o zmierzchu" na dziedzińcu Zamku Królewskiego w KrakowieFoto: Art Service 2/PAP
  • Festiwal "Wawel o zmierzchu" łączy znakomite muzyczne wykonania z niezwykłym, historycznym plenerem.
  • Po zmierzchu na dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu, za sprawą imponującej reżyserii światła, muzykę można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć.
  • Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 2-11 sierpnia.

W tym roku na słuchaczy czekają - między innymi - występy kameralne, symfoniczne i maraton młodych pianistów, a także historyczne wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Finał specjalnie z myślą o rocznicy wstąpienia Polski do UE

- Dzieło to wykonamy, uwaga, w przekładzie polskim Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Myślę, że Wawel jako miejsce tak ważne dla Polski może szczególnie nadaje się do tego, żeby "Dziewiąta" Beethovena zabrzmiała właśnie po polsku - zauważyła prof. Małgorzata Janicka-Słysz.

Będzie to zarazem finał festiwalu, który w tym roku nawiązuje do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. - IX Symfonia ma przesłanie uniwersalne, nie tylko europejskie. Beethoven komponował ją 200 lat temu, tak że mamy kolejną rocznicę, po to, żeby zapowiedzieć Elizjum pojednanej ludzkości. To był ten ideał oświeceniowy. Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie przemówi głos ody, muzyki. Myślę, że to przesłanie jest ważne dla każdego człowieka - przekonywała dyrektor artystyczna wydarzenia.

"Wawel o zmierzchu" - zamkowe dziedzińce pełne muzyki

Pierwszy letni festiwal muzyczny odbył się na Wawelu w 2008 roku. - Wtedy koncerty ulokowane były na małym dziedzińcu Batorego. Wawelscy pracownicy mówią o nim pieszczotliwie dziedzińczyk. My oczywiście gramy koncerty nie tylko w tym małym sercu wawelskim, ale także na dużym dziedzińcu arkadowym - tłumaczyła prof. Janicka-Słysz.

Posłuchaj
13:34 Wybieram Dwójkę wawel o zmierzchu 24.07.2024.mp3 Rozmowa z prof. Małgorzatą Janicką-Słysz, dyrektor artystyczną Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu" (Wybieram Dwójkę) 

Tegoroczna odsłona "Wawelu o zmierzchu" odbędzie się w dniach 2-11 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: prof. Małgorzata Janicka-Słysz (dyrektor artystyczna Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu")

Data emisji: 24.07.2024

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:38
- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń