Biłgorajska nuta i święta Rozalia od wszelkiej zarazy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 16:00
W audycji o biłgorajskich tradycjach muzycznych opowiadają śpiewaczki z Księżpola Natalia Kyc i Halina Szczur. Z kolei nasz etno-hagiograf dr Łukasz Ciemiński przybliża postać św. Rozalii.
Audio
  • Pieśni Biłgoraja i św. Rozalia (Dwójka/Źródła)
Natalia Kyc, Halina Szczur, śpiewaczki z Biłgoraja
Natalia Kyc, Halina Szczur, śpiewaczki z BiłgorajaFoto: Kuba Borysiak

Biłgorajski śpiew

Zapraszamy na potkanie ze śpiewaczkami z Księżpola: Natalią Kyc i Haliną Szczur. Czym charakteryzuje się biłgorajski śpiew? Jaka była droga do poznania go? Miedzy innymi o tym opowiadają biłgorajskie artystki.

Zespół Śpiewaczy z Łukowej
Poznaj też:
Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV

Biłgorajska tradycja inspiruje muzycznie:

Zespół śpiewaczy z Księżpola

Nasze bohaterki - Natalia Kyc i Halina Szczur - z Księżpola są duetem. 

- Śpiewamy od niedawna. W duecie rozpoczęłyśmy dwa lata temu, choć mamy dłuższe doświadczenie, z kilkoma osobami gramy też muzykę rozrywkową - wspomina Natalia Kyc. 

Anna Malec 663.jpg
Anna Malec
Poznaj biłgorajską legendę

- Skąd pomysł na tradycyjną muzykę? Ja zainspirowałam się moją mamusią, która śpiewała w zespole w Łukowej. Jeszcze czasami ze mną śpiewa. Po spotkaniu Natalii w GOK-u postanowiłyśmy zaśpiewać razem, spróbować, jak nam to wyjdzie - dodaje Halina Szczur. - Choć z nam repertuar, piesni dla nas wynajduje bardziej Natalia. 

- Halinka ma to we krwi. A ja zakochałam się w tym folklorze. Spotykałam się z paniami, które jeszcze pamiętają ten repertuar. Nagrywałam je... Niestety jest coraz mniej starszych pań, które śpiewają naturalnie. Na szczęście, mamy jeszcze internet i publikowane w nim nagrania. Ale przede wszystkim, doceniamy to starsze pokolenie.

Kilka słów o śpiewaczym repertuarze Biłgoraju?

Ze śpiewaczkami Kuba Borysiak rozmawiał podczas festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Na konkurs artystki wybrały m.in. pieśń od Anny Malec. Śpiewały "delikatnym" krzykiem, który - jak mówią -  przychodzi im naturalnie.

Święta Rozalia, obraz na szkle, XIX wiek, Muzeum Okręgowe w Lesznie.jpg

Święta Rozalia, pustelnica od wszelkiej zarazy chroniąca 

4 września obchodzimy dzień św. Rozalii. Jak głosi legenda, Rozalia była żyjącą w XII wieku sycylijską pustelnicą. Jest patronką Palermo, orędowniczką w czasie epidemii i zarazy. Jej kult zawędrował także do Polski. Ciekawostki o jej życiu i przedstawieniach w kulturze ludowej przytoczy dr Łukasz Ciemiński - historyk sztuki i etnograf.

POSŁUCHAJ O ŚWIĘTEJ ROZALII:

YouTube, RCKL

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 4.09.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Roztoczańskie nuty

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 15:25
W sobotnim "Poranku Dwójki" zaprosimy na Festiwal "Pieśni spod Niebieskiej - Muzyka Roztocza", który odbywa się w Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń